Erdoğan:'İnanç hoşgörüdür'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hiçbir dini inanç, şiddet ve nefretin kaynağı olamaz. Zira özü sevgi olan Allah inancı kalplerimize yerleşir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Hiçbir dini inanç, şiddet ve nefretin kaynağı olamaz"
Medeniyetler İttifakı Projesi çerçevesinde Birleşmiş Milletler'de (BM) düzenlenen Geniş Katılımlı Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Barışın meskeni de aynı kalplerdir. Eğer bir kalpte Allah inancı varsa, o kalpte barış da gerçekleşmiştir" dedi.
Birleşmiş Milletlerdeki Vesayet Konseyi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Geniş Katılımlı Toplantı'ya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra İspanya Başbakanı Jose Louis Rodriguez Zapatero ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan da katıldı.

Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada 'Medeniyetler İttifakı' fikrinin iki yıl önce toplantının yapıldığı salonda ilk kez dile getirildiğini ve ilk aşamada fikrin kulağa hoş gelen soyut bir kavramdan ibaret olduğunu belirtti. Erdoğan, projenin altına İspanya ile birlikte Türkiye'nin imzasının konulduğunu ve kimsenin bu projenin birçok benzer girişim gibi sürdürülemeyeceğini iddia ettiğini söyledi. Erdoğan, sadece iki yıl içinde bu düşüncelerin değiştiğini sözlerine ekledi. Erdoğan, 21 yüzyıldaki kutuplaşmanın kaynağında dinler, kültürler ve medeniyetlerin olduğunu savunan çatışma tezlerinin hiçbir haklı dayanağı olmadığını vurguladı.

ABD'ye Konya'dan geldiğini belirten Erdoğan, büyük İslam düşünürü Mevlana'nın ölüm yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katıldığını ve UNESCO'nun da 2007 yılını ''Mevlana Yılı'' ilan ettiğini hatırlattı. Mevlana'nın ''Bütün halis inançların özü sevgidir'' ve ''Barış, öncelikle insanın kalbinde gerçekleşmelidir'' sözlerini atıfta bulunan Erdoğan, bu sözlerin içerdiği mesajı şöyle açıkladı: "Hiçbir dini inanç, şiddet ve nefretin kaynağı olamaz. Zira özü sevgi olan Allah inancı kalplerimize yerleşir. Barışın meskeni de aynı kalplerdir. Eğer bir kalpte Allah inancı varsa, o kalpte barış da gerçekleşmiştir. Allah'a dost olanlar, Mevlana'da gördüğümüz gibi mutlaka insana da dosttur. Bütün bu yıkımların, acı ve gözyaşının sebebi, bugün eksikliğini en çok hissettiğimiz insan sevgisi değil midir? Kalplerimizde gerçekleştiremediğimiz hiçbir barış idealini hayata geçirmemiz mümkün değildir. Onun için diyorum ki, bugün küresel barış düzenimize meydan okuyan şiddet ve çatışmalar, inançlar arasında cereyan etmemektedir. Bu vahim bir yanılmadır. Gerçek karşıtlık insanın iyiliğini esas alan değerler ittifakına bağlı olanlar ile kalplerinde barış ve imanı gerçekleştiremeyen çatışma yanlıları arasındadır. Gerçek karşıtlık, sevgi gönüllüleri ile nefretin askerleri arasındadır."

Erdoğan, bu süreçte uluslararası toplumun samimi bir dayanışma içine girmesi gerektiğini ve ortak değerlere meydan okuyan küresel tehdide karşı, küresel bir ahlaki duruş sergilenmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, "İkinci şart olarak, güçlü bir siyasi iradeyi hep birlikte ortaya koymak durumundayız. Elbette, bu ortak iradenin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bunun için de işbirliğimizi gerçekçi bir zemine oturtmalıyız," dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious