'Erdoğan'la yarışmak istiyorum'

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Seçimlere Başbakan Erdoğan ile yarışarak girmek istediğini söyleyen CHP lideri Baykal, "Halk Erdoğan'ı cumhurbaşkanı görmek istemiyor, biz de istemiyoruz. CHP ile halk arasında paralellik var"dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, "Bizim için Gül'ün Erdoğan'dan farkı yok" dedi. Baykal, Irak'taki gelişmeler ile Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimleri değerlendirdiği CHP Parti Meclisi toplantısında, seçimlere Başbakan Tayyip Erdoğan ile yarışarak girmek istediğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri konuşulurken "Sine-i millet ve istifa gibi çocuksu hareketlerin fazla bir şey getirmeyeceği, bunları ileri süren çevrelerce de görüldü" diyen Baykal, "Bazı çevreler 'Baykal, Tayyip'in Cumhurbaşkanı olmasını istiyor' diyor. Öyle bir düşüncemiz olamaz. Seçimlere Başbakan'la yarışarak girmek istiyorum. Çünkü bu bizim lehimizedir. Halk Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı istemiyor, biz de istemiyoruz. CHP ile halk arasında bir paralellik var" diye konuştu. Baykal, Abdullah Gül'ün adaylığına yaklaşımını ise şu sözlerle açıkladı: "AKP içinde aynı zihniyeti paylaşanlar içinde bir ayrım yapmamız söz konusu değildir. Onun için Gül'ün Erdoğan'dan bir farkı yok."

"KÜRTLERE SAHİP ÇIKALIM"
Toplantıda, Hakkari Milletvekili Esat Canan, "Kuzey Irak'taki Kürtlere sahip çıkalım, ağabeylik, hamilik yapalım; orada bir Kürt devleti kurulacaksa kurulsun, biz buna ırkçı bir tavır takınmayalım" dedi. Canan, "Bölgede İran Şiilerle politika yapıyor. Biz de bölgedeki Kürtlerle iyi olmalıyız" diye konuştu. Baykal ise, çıkışa şöyle yanıt verdi: "Biz Irak'ın bütünlüğünü savunuyoruz. ABD, Irak'ın bölünmesi önceden tasarlayarak adım adım bu noktaya getirdi. Kuzey Irak'taki Kürtler ile Türkiye'deki Kürtler aynı pozisyonda değildir. Teröre ödün verilmesi halinde Türkiye'yi bölmek isteyenlerin oyununa gelinmiş olur. Bu da ırkçı bir dayatmadan başka bir şey değildir."

BÖLGE CEHENNEME DÖNECEK
Şükrü Elekdağ da Türkiye'de hükümetle asker arasında güven sorunu olduğunu belirterek, "Bu durum Türkiye'nin aleyhine çalışıyor. Ama ABD'nin planı yürüyor. Yakında bölge cehenneme dönecek. İşe Suriye de karışacak. Türkiye'nin nerede yer alacağı belli değil" diyerek endişesini dile getirdi. Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de, Irak'taki gelişmelerin en çok Türkiye'yi etkileyeceğini ifade ederek, 2007 çok sıcak geçecek. İşe İran ve Suriye karışacak bu durumda Türkiye ağırlığını hissettirmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious