Erdoğan'a Vadi raporu!

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Yayına bile girmeden kaldırılması yönünde şikayet alan, Kurtlar Vadisi’nin yayından kaldırılması da tepkiyle karşılanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süperpoligon.com’da, dizinin yayından kaldırılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir rapor sunulduğu ve raporda, dizi senaryosuna hakim olan "milliyetçi" duyguların, başta MHP olmak üzere bazı milliyetçi partilerin söylemlerine yakınlığı vurgulanarak, yaklaşan seçimler öncesi bunun AKP’ye zarar vereceğinin anlatıldığı iddia edildi.

Kurtlar Vadisi’nin yayından kaldırılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir rapor sunulduğu iddia edildi.

Süperpoligon.com’da, Kurtlar Vadisi Terör dizisinin yayını öncesi ve sonrası Başbakan Erdoğan’a iletilmek üzere AKP Genel Merkezine ve Başbakanlığa bir kaç rapor birden gönderildiğini bildirdi.

Aralarında bazı akademisyenler, eğitimciler ve parti kurmaylarının da bulunduğu isimlerce hazırlanan raporlarda, dizinin bugüne kadar toplumda yarattığı etkiye değinilerek, gazete sayfalarına ve köşe yazılarına taşınan olayların aktarıldığı kaydedildi.

AKPi’ye yakın isimlerce hazırlanan raporlarda dizi senaryosuna hakim olan "milliyetçi" duyguların, başta MHP olmak üzere bazı milliyetçi partilerin söylemlerine yakınlığı vurgulanarak, yaklaşan seçimler öncesi bunun AKP’ye zarar vereceğinin anlatıldığını savunldu.

Bir başka iddiaya göre ise raporlarda vurgulanan bir diğer unsurun da dizinin kimi bazı kentlerde Kürt-Türk çatışmasına neden olabileceği iddia edilerek, istenmeyen olaylara neden olacağı savunuldu.

Söz konusu raporlarda özetle şu bilgilerin yer aldığı belirtildi:

"Kurtlar Vadisi dizisinde yer alan bir çok karakter, hiç bir eğitimi ve olmayan, belinde silahlı kişileri anlandırmaktadır. Söz konusu kişiler oluşturdakları illegal ’çete’ yapısı ile sözde devlet adına işler yapmaktadır. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere bir çok kesim üzerinde etki bırakan dizinin bu yönü, sanki devlet güvenlik güçlerinin çetelerle, terörle ve suç örgütleriyle mücadelede başarılı olamadığını ve bu tür yapılanmalara sanki ihtiyaç olduğu mesajını içermektedir. Dizinin, işsiz, eğitimsiz ve hayattan beklentisi olmayan kitleler üzerinde bırakacağı psikolojik etki düşünüldüğünde, toplum içinden dizi kahramanlarına özenen kişilerin çıkması kaçınılmazdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious