Erdoğan'dan AB özeleştirisi

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, orta öğretim yıllarında Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO), 2005 yılında vergi ve ihracatta ilk 22'ye giren üyelerine, Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlenen ödül törenine katıldı.

Erdoğan, hükümet olarak iş başına gelir gelmez vergi barışı uygulaması başlattıklarını ve ekonomide uzlaşma ortamının oluşmasını sağlandıklarını ve krizin vergi mükellefleri üzerindeki ağır tahribatını giderdiklerini ifade etti. Vergi idaresinde 10 binlerce mükelleflerin dosyalarını iptal ettiklerini vurgulayan Erdoğan, mükelleflerin devletle olan itilaflarını asgari seviyeye indirdiklerini, hemde kamunun finansmanı için 4.7 milyar YTL ilave kaynak elde ettiklerini belirtti.

Göreve geldikleri tarihten sonra vergi düzenin konomik sisteme uygun hale getirilmesi için çaba sarf ettiklerini öne süren Erdoğan, "Biz vergileri yeri ve zamanı geldikçe aşağıya çekiyoruz. Takdir edersinizki siyasi bir irade için vergileri aşağı çekmek kolay bir karar değildir." dedi.

Erdoğan, yatırım ve üretim için devletin kaynaklarından fedakarlıklarda bulunduklarını, kurumlar vergisinde, gelir vergisinde, KDV'de ciddi indirimler yaptıklarını söyledi. 49 il için yatırım ve istihdam teşviklerini getirdiklerini hatırlatan Erdoğan, bu illerde bulunan mükelleflere gelir vergisi, sigorta indirimi ve bedelsiz arsa tahsisi gibi teşvikler yaptıklarını ifade etti. Erdoğan, bundanda sonrada Türkiye'nin gerçekleri dışında benzer uygulamalara devam edeceklerine işaret etti. Erdoğan, bütün vergi mükelleflerinin vergilerini düzenli ödemesi durumunda vergilerdeki indirimlerin devam edeceğini kaydetti.

İŞSİZLİKLE MÜCADELE İÇİN DESTEK İSTEDİ

Erdoğan, enflasyonla mücadele eden ülkelerin hepsinde işşizliğin arttığını belirterek, Türkiye'de ise bunun tam tersinin olduğunu kaydetti. Bir taraftan enflasyonla yoğun şekilde mücadele edilirken işsizliğinde azaldığına işaret Erdoğan, işsizliğin azaltılması konusunda herkesin yoğun gayret içinde olmasını istedi. İşsizlikle mücadelede eğitimin önemine işaret eden Erdoğan, reel sektörün ihtiyacı olan elemanın karşılanamadığını vurguladı. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde kaliteli işgücünün önemli olduğunu belirten Erdoğan, bu konuda özel sektöre önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne 1959 yılında fiilen 1963'te ise yasal sürecinin başladığını belirterek, "O günden bugüne gelinen bir nokta var" dedi. Erdoğan, bugün Türkiye'de Avrupa Birliği sürecinin aleyhine konuşanların, kendileri iktidara gelmeden önce lehine konuştuklarını ifade etti. AB aleyhine konuşanlardan hangisinin iktidara geldiğinde Avrupa Birliği süreci aleyhine konuşmadıklarını soran Erdoğan, "Bir tane varmı? Yok. Hepsinin imzaları var. Avrupa Birliği muktesebatına koydukları imzaları var. Dürüstlük bu mu Allah aşkına? Siyaset dürüst anlayışla buluşursa güç kazanır; buluşmadığı takdirde tribünlere oynarsınız. Aynı tribünler bir gün sizi siyasetten temizler." dedi.

Kendisinin orta öğretim yıllarında Avrupa Birliği'ne karşı olduğuna ifade eden Erdoğan, "Sorumluluğu artığı zaman baktım ki kazın ayağı öyle değil." dedi.

Türkiye'nin ihracatının yüzde 60-65'ini Avrupa Birliği üyesi ülkelere yaptığını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkelerinden koptuğu bunun böyle olmayacağını belirtti. Türkiye'nin son yıllarda Avrupa Birliği üyeliği konusunda önemli adımlar attığını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin Kopenhag Siyasi Kriterleri noktasında ele ettiği kazanımları yok farzedemeyeceğini belirterek, "Düşünce özgürlüğünü bir kenara koyabilir misiniz? Din ve vicdan özgürülüğünü bir kenara koyabilir misiniz? Teşebbüs hürriyetini bir kenara koyabilir misiniz? Bunların hepsi Kopenhag Siyasi Kriterleri ilgili kazanımlardır. Masstrcih Kriterleri ile ekonomide belli kazanımlar elde ettik" diye konuştu.

Erdoğan, içine kapanık bir Türkiye değil dünyaya entegre bir Türkiye istediklerini ifade etti. Erdoğan, kendileri iktidara geldiklerinde 38 milyar dolar olan ihracatın 2005 yılında 73.5 dolara yükseldiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious