Erdoğan'dan 'Okul yaptırın' çağrısı

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, hayırsever işadamlarına, ’’Hayırseverlerimizin ’Okul yaptırıyorum. Bir tane yaptım. Bir daha yaptıracağım’ demesini bekleriz’’ diye seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, odaya gelmeden önce iki yaşlıyı ziyaret ettiğini belirterek, ’’Bundan böyle gittiğimiz illerde 100 yaşın üzerinde olan yaşlıları bulup, ziyaret edelim. Bu çerçevede Kahramanmaraş’ta 111 yaşında bir amcayı ve 98 yaşında bir teyzeyi ziyaret ettik. Hayır dualarını aldık. İkisi de bize dua edeceklerini söyledi. Bir de baktık, mahalleli yığılmış, hemen gelemedik’’ diye konuştu.

Kahramanmaraş’ta devletten hiçbir şey beklemeden yatırımlar yapıldığını anlatan Erdoğan, Teşvik Yasası’nın bu yatırımlara ivme kazandırdığını ifade etti.

TBMM’deki bir yasa tasarısıyla, Teşvik Yasası’ndan yararlanmak için gereken istihdam sayısının 30’dan 10’a düşürüleceğini ifade eden Erdoğan, ’’Sigortasız eleman çalıştıranlar herhalde bunları sigortalı hale getirir’’ dedi.

Kahramanmaraş’taki okul sayısının istedikleri düzeyde olmadığını ifade eden Erdoğan, işadamlarından okul yaptırmaları için destekte bulunmalarını istedi.

Erdoğan, hayırsever işadamlarına, ’’Hayırseverlerimizin ’Okul yaptırıyorum, hazırım. Bir tane yaptım. Bir daha yaptıracağım’ demesini bekleriz’’ diye seslendi.

Başbakan Erdoğan, İzmir’de bir hayırseverin 17 tane okul yaptırdığını belirterek, işadamlarını okul yaptırmaya yönelik çağrısını tekrarladı.

’’MADO NE YAPTI?’’

Çeşitli işadamları okul yaptırma sözü verirken, Başbakan Erdoğan, ’’Mado ne yaptı?’’ diye sordu. Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kambur da, ’’Söz veriyorum, dondurma için okul yaptıracağım’’ dedi.

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, ’’Dondurma meslek lisesi diye bir şey yok ki... Sen fabrikanın altına, galiba ’Burası okul’ diye yazacaksın... Meslek lisesi içerisinde, gıda bölümü için de bunu yaptırabilirsin. Adını koyalım, nikahını kıyalım’’ diye konuştu.

Bu arada, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, ’’Mado’dan söz açılmışken, Edo’dan söz alalım’’ dedi. Ancak, Edo’nun sahibinin o sırada salonda bulunmadığı anlaşıldı.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, konuşmasında Kahramanmaraş’ta bin 603 derslik yapıldığını, hedeflerinin bu yıl içinde bu sayıyı iki bine çıkarmak olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Balduk, Teşvik Yasası’nın sonuçlarına ilişkin bir dosyayı ziyaret sırasında Başbakan Erdoğan’a sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious