Ereğli'den Lübnan'a yardım TIR'ı

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Filistin ve Lübnan'a yardım göndermek için kurulan "Ereğli Sivil Toplum Platformu"nun başlattığı 'Tek Yürek Olalım' kampanyası sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Platform adına bir konuşma yapan Anadolu Gençlik Dergisi Ereğli Temsilcisi Selman Dönmez, kampanyaya gösterilen ilgiden dolayı Ereğli halkına teşekkür etti. Dönmez, kampanyaya, 18 sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini hatırlattı. Dönmez, halkında desteğiyle Lübnanlı ve Filistinli gözü yaşlı annelerin, ağlayan bebeklerin ve bütün mazlumların yarasına bir merhem olabilmenin kıvancını yaşadıklarını belirterek, yaşanan bu süreçte, tarih boyunca olduğu gibi, halkın; duyarlı, iyi kalpli, onurlu, zalime karşı mazlumun yanında olduğunu bir kere daha gösterdiğini söyledi.

Dönmez, kampanyanın ilk 4 gününde, kampanyaya gösterilen yoğun ilgi sayesinde, 23 tonluk yardım malzemesi toplandığını ve 12 Ağustos'ta, İnsani Yardım Vakfı (İHH) aracılığı ile Lübnan'a gönderildiğini, Ereğli Sivil Toplum Platformu olarak ilk gönderilen yardım aracında tıbbi malzeme, ilaç, bebek bisküvisi, bebek maması, çocuk bezi, toz şeker, reçel, konserve, makarna, pirinç, kuru fasulye, bulgur, nohut, mercimek gibi kuru gıda ve bakliyat malzemeleri, yemek pişirme ve mutfak malzemeleri, havlu, iç çamaşırı, elbise, sabun deterjan gibi temizlik malzemelerinin bulunduğunu aktardı.

Dönmez, "Gönderdiğimiz bu yardım aracı, İHH'nın aynı tarihte Türkiye'den gönderdiği 13 araçlık bir yardım konvoyuna dahil olmuş ve Lübnan'a gitmiş, ülkenin güneyindeki en ücra sınır köylerine ulaştırılmak suretiyle dağıtılmıştır. Yardımların dağıtımı bizzat İnsani Yardım Vakfı ve yerel görevliler tarafından sağlanmıştır. Bölgede yardım dağıtımıyla ilgili temsilcilerin aktardığı bilgiye göre, ülkenin en büyük mülteci kampı olan Aynel Hülve'de yapılan dağıtımdan bir saat sonra İsrail uçakları bu kampı bombalamış ve 2 sivil hayatını kaybetmiş, 6 sivil de yaralanmıştır. Bunların yanında ilk etapta bölgenin kuzeyine ulaşan yardım malzemeleri buradan savaş bölgesi olan Güney Lübnan'a çok zor şartlar altında taşınmaktadır. Bu zor şartlar altında dahi Türkiye'den gelen yardım malzemeleri kardeş Lübnan halkını çok mutlu etmiştir. Bu itibarla yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılmasında yaptığı hizmetlerden ve verdiği destekten ötürü İnsani Yardım Vakfı'na ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz" dedi.

Kampanya boyunca yaklaşık 63 bin YTL ayni yardım Lübnan'a ve 14 bin 500 YTL nakdi yardım Filistin'e olmak üzere toplam 77 bin 500 YTL değerinde bağış yapıldığını açıklayan Dönmez, yapılan yardımlardan dolayı, vatandaşlara teşekkür etti. Kampanyanın sona erdiğini ancak yardımda bulunmak isteyenlerin havale masrafı ödemeksizin Ziraat Bankası Fatih Şubesi: 53535353-5011, Türkiye İş Bankası Fatih Şubesi : 159 34 00, Garanti Bankası Fatih Şubesi: 629 86 05, Posta Çeki Hesap No: 519 68 39 numaralı hesaplara yardımda bulanabileceklerini ifade eden Dönmez, kampanyaya destek veren, bir fiil yardım standında görev alan ve kampanyanın duyurulmasında önemli katkısı bulunan basın kuruluşlarına da teşekkür ederek, T.C. Hükümetinin, BM adına sözde barış gücü adı altında bölgeye asker gönderilmesi konusunda 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi net tavrını ortaya koyacağını temenni etti.

Son TIR'ın gönderilmesi için tertip edilen programda Alimolla Camii İmamı Ali Aksoy'da dua etti. Duadan sonra son paketlerde konduktan sonra son TIR'da alkışlar eşliğinde hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious