Ergenekon, Ecevit'e de darbe planlamış

  • Giriş : 16.07.2008 / 23:11:00
  • Güncelleme : 16.07.2008 / 23:32:28

Ergenekon iddianamesi kapsamına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Örgütün kurulmasından sonra Türkiye'de 'Gizli hakim güç" olmayı amaçladığı belirtildi. Ergenekon'un belgelerinde "Toplumsal olaylarda Ergenekon hiç öne çıkmamalı" şeklinde kuralı olduğu öğrenildi.

Ergenekon örgütünün bu aşamada tam olarak deşifre edilemediği de edinilen bilgiler arasında.

Terör örgütü PKK ile Ergenekon'un da ilişkilerine yer verilen iddianamede Abdullah Öcalan'ın da ismi geçtiği öğrenildi. Örgüt içinde ele geçirilen bir çok belge arasında Türkiye'de bütün meşhur köşe yazarları ve gazetecilerin " Mitçi, CIA'ci, MOSSAD'cı'" olarak fişlendiği kaydedildi. Bu fişlemelerin de örgütün üst yönetimine bildirildiği kaydedildi. Ergenekon Soruşturması dosyasında Ahmet Taner Kışlalı cinayeti örgütte ele geçirilen belgelerde yer alıyor. 1991-2007'ye kadar Uğur Mumcu ve Eşref Bitlis cinayetinin de aralarında bulunduğu 100'lerce cinayete ilişkin belgelerin de dosyada yer aldığı bildirildi. İşçi Partisi'nin neden yüzde 1'i geçemediği şeklinde raporlar da örgüt belgeleri arasında ortaya çıktı. Örgütün finansal kaynağının tam olarak tespit edilemediği ancak uyuşturucu ticareti sonucu gelir elde edildiği şüphelerine yer verildi. Dosya içinde Sabancı suikastı belgesi de olduğu ancak bu aşamada cinayetin delil yetersizliği nedeniyle direk olarak Ergenekon'a bağlanmadığı öğrenildi. Ergenekon'un sadece AK Parti hükümeti değil, Bülent Ecevit koalisyon hükümeti aleyhine faaliyetler yapıldığı, darbe benzeri girişimde bulunduğu belirtildi. Ergenekon içinde sağcı, solcu, tarikatçı, radikal dinci şeklinde birçok grubun yer aldığı ancak bunların birbirinden haberi olmadığı bildirildi. Örgütün aynı anda farklı görüşte birkaç gruba etkisi altına alarak örgütlediği ifade edildi. Ülkücü ve solcu olarak karşıt görüşlü iki farklı gurubun bir mitinginde karşılaştığında orayı terk ettiği ancak daha sonra liderleri tarafından "niye mitingi terk ediyorsun, aynı amaç için oradayız" denilerek yönlendirildiği sanık ifadelerinde yer aldığı iddia edildi. İddianamenin yaklaşık ilk 100 sayfasında olaylar ve sanıklar, 400'e kadar örgüt delilleriyle beraber örgüt faaliyetleri ve sonraki bölümlerde de bireysel durumlarla ilgili bilgilere yer verildi. Farklı etnik grupları düşman olarak gören örgütün "Kemalist"leri dinsiz gördüğü ve Örgütün kanunlarda belirtilen resmi Atatürk milliyetçiliği ile örgütteki Atatürkçülüğün farklı olduğu tespit edildi. Paşalara yeni iddianame hazırlanacak 6. dalga olarak gerçekleştirilen Ergenekon göz altılarıyla ilgili sanılanın aksine ek iddianame düzenlenmeyeceği, bu kişiler için ayrı bir dava açılacağı öğrenildi.

Yetkililer, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 2007/1536 hazırlık sayılı iddianamenin eki olarak bir iddianame hazırlanmayacağı belirtildi. 6. dalga olarak yapılan operasyon sırasında ilk iddianamenin hazırlandığı bu nedenle yapılan son göz altıların 2008/2023 olarak belirlen esas numarası çerçevesinde başlı başına bir iddianame hazırlanacağı bilgisi verildi. Açılacak yeni davanın ilk açılan dava ile hukuki irtibatı bulunduğu için birleştirilecek. Savcı Öz tarafından yeni başlatılan soruşturmada halen Ergenekon kapsamında emekli eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ve Orgeneral Hurşit Tolon tutuklu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*