Ergenekon borsayı da vurdu bugün

Ergenekon borsayı da vurdu bugün.22411
  • Giriş : 08.01.2009 / 21:34:00

Genelkurmay Başkanı ile Başbakan Erdoğan'ın sürpriz görüşmesi şok düşüşün en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Artan olumsuz haberler ve Genelkurmay Başkanı ile Başbakan görüşmesi piyasaları gerdi. Dolar 1.56 TL'yi geçti. Nasıl bir seyir bekleniyor?

Para piyasalarında rüzgar tersine döndü. Dış borsalarda yaşanan olumsuzlukların yanı sıra Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un sürpriz görüşmesi piyasaları sarstı. Dün düzenlenen Ergenekon operasyonunda 9 muvazzaf subay ile bazı emekli generallerin gözaltına alınmasının ardından Genelkurmay Başkanı dün gece de kuvvet komutanları ile gece geç saatlere kadar süren bir zirve gerçekleştirmişti.

Başbakan Erdoğan, Orgeneral Başbuğ'u kabulünden az önce de MİT Müsteşarı Emre Taner ile görüştü.

Başbuğ, kritik görüşmenin ardından Çankaya Köşkü'ne çıktı.

Borsalarda 2008'in son günlerinde başlayan ve yılın ilk günlerinde ralliye dönüşen çıkış ise son gelişmelerin etkisiyle sona erdi. Ancak . İMKB'de düşüş yüzde 6'ya ulaşırken, endeks 29 bin puan seviyelerinden 26 binli rakamlara döndü.

Endeks, günü yüzde 6.03 oranında düşüşle 26 bin 210 olarak kapattı. Kısa bir süre önce 1.50 TL sınırına kadar gerileyen dolar bugün 1.55 YTL'ye kadar yükseldi.

BORSALAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Krizden ağır yara alan bankaların yeni sermayeye ihtiyaç duymaları, ocak ayında gelecek şirket bilançolarında beklentilerin olumsuz olması ve Obama'nın dün yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin risklere açık olduğunu açıklaması borsalardaki düşüşü hızlandırdı. Aaçıklanacak istihdam verilerinin de beklentilerden çok daha kötü geleceği beklentisi piyasalardaki dengeleri değiştirdi.

Bu arada, sanayi üretiminin son 7 yılın en düşük seviyesinde gerçeklemesi ve yüzde 13 gibi rekor oranda gerilemesi de İMKB'deki düşüşte etkili oldu.

Genelkurmay Başkanı ile Başbakan Erdoğan'ın sürpriz görüşmesi şok düşüşün en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

İŞSİZLİK VERİLERİ BEKLENİYOR

Piyasalarda karamsar hava devam ederken dikkatler ABD´de bugün ve yarın açıklanacak işsizlik verilerine odaklanmış durumda. Endeksler ekonomilerden gelen durgunluk haberlerine hızla artan işsizliğin eklenmesi kaygısıyla düşüşü sürdürüyor.

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını beklendiği gibi yarım puan indirdi ve % 1,5´e çekti. Bu, bankanın 315 yıllık tarihindeki en düşük faiz seviyesi.

MART, 4. ÇEYREK GELİR TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Bu arada, dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart'ın Aralık ayı satışları beklentilerin altında kaldı. Aralık ayında şirketin satışları sadece yüzde 1,7 arttı. Wal-Mart satışların yüzde 1 ile yüzde 3 oranında artmasını bekliyordu, ancak ekonomistler yüzde 2,8 artış öngörüyorlardı.

Wal-Mart, 4. çeyreğe ilişkin gelir tahminlerini de düşürdü. Buna göre, daha önce hisse başına 1,03-1,07 dolar gelir beklenirken, bu rakam, 91-94 sente geriledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*