Ergenekon 'Çerkez İbrahim' cinayetinde

Ergenekon 'Çerkez İbrahim' cinayetinde.14304
  • Giriş : 08.10.2008 / 23:41:00

İzmir`de 'Çerkez İbrahim' olarak tanınan işadamı İbrahim Çiftçi'nin 2006'da el bombalı bir saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili davaya, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İbrahim Çiftçi'yi öldürdüğü iddia edilen sanık Erdinç Utaş, Çiftçi'yi öldürmek için Ergenekon davası sanıklarından Sami Hoştan'dan talimat almadığını söyledi.

Ümraniye'de ele geçirilenlerle aynı seriden olan el bombasıyla Ekim 2006 tarihinde Alsancak semti 2. Kordon'da bulunan bir kafede öldürülen İbrahim Çiftçi'nin davasına tutuklu sanık Erdinç Utaş, avukatları ile müşteki Ferruh Aktaş ve avukatının katılımı ile devam edildi. Ergenekon Soruşturması ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenilen iddianame ve belgelerin gönderildiği öğrenildi.

Mahkeme başkanı, sanık Erdinç Utaş'a, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Sami Hoştan'ı tanıyıp tanımadığını sordu. Utaş, ''Onunla çok konuştum. Defalarca anlattım ama siz anlamak istemiyorsunuz. Çeşme'de kumar oynatılan, Çetin Göç'ün resmi sahibi olduğu Kale Cafe'de İbrahim Çiftçi'nin de ortaklığı vardı." dedi. Hoştan'ın da buradan pay aldığını söyleyen Utaş, kumarhanenin tam karşısında ise polis karakolunun bulunduğunu dile getirdi.

Mahkeme başkanının ''Peki Sami Hoştan'dan İbrahim Çiftçi'yi öldürmen için talimat aldın mı?'' sorusu üzerine, ''Hayır almadım. İkisi arkadaştı, ortak iş yapıyorlardı. Niye bana böyle bir şey söylesin ki'' şeklinde cevap verdi. Utaş, Ahmet Tekin Baykal'ın da Çiftçi'nin ortaklarından biri olduğunu ve bu kumarhaneden pay aldığını iddia ederek, ''Hatta Çiftçi, Baykal'a 'Bana bir şey olursa bu işleri sen yöneteceksin' diye vasiyette bulunmuştu.'' dedi.

Müşteki Ferruh Aktaş da söz alarak, sanık Erdinç Utaş'ın, Ahmet Tekin Baykal ile ilgili söylediklerinin doğru olmadığını, sanığın bahsettiği tarihlerde Baykal'ın tutuklu bulunduğunu söyledi. Sami Hoştan'ı tanıdığını, Hoştan'ın yazın gelip Çeşme'de kaldığını ve İbrahim Çiftçi ile görüştüğünü ifade eden Aktaş, Utaş'ın söylediklerinin yalan olduğunu vurguladı. İstanbul'dan gelen Ergenekon iddianamesi ve belgelerinin avukatlar tarafından incelenmesi ve Sami Hoştan'dan talimatla ifade alınması için yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

2. Kordon'da, Ekim 2006'da bir kafeye düzenlenen bombalı saldırıda, İzmir'in tanınmış isimlerinin de aralarında bulunduğu 12 kişi yaralanmıştı. Çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralılardan Çerkez İbrahim olarak tanınan İbrahim Çitfçi yaşamını yitirmişti. Daha önce Çiftçi`nin şoförlüğünü yaptığı ve olayın faili olduğu ileri sürülen Erdinç Utaş yakalanmış, el bombalarını temin ettiğini ve kendisini yönlendirdiğini iddia ettiği eniştesi M.K. de gözaltına alınmıştı. İstanbul Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilenlerle Çitfçi'nin öldürüldüğü olayda kullanılan el bombası aynı seriden çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*