Ergenekon Davası: 2'nci Gün

Ergenekon Davası: 2'nci Gün.21359
  • Giriş : 23.10.2008 / 19:04:00
  • Güncelleme : 27.10.2008 / 10:59:07

Silivri’deki ceza infaz kampüsünde yapılan Ergenekon mesaisinde bugünün detayları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük heyecanla beklenen Ergenekon davası duruşmasında bugün bir türlü kimlik tespitine geçilemedi. 14.00'da başlaması gerek kimlik tespiti 14.30'da başlayabildi. Bu durumda sanık avukatları dava sürecinin geciktirildiği itirazında bulundu. Her iki tarafın avukatları da türlü türlü bahanelerle yargılama sürecini kesintiye uğratıyorlar. Bir avukat, laptopsuz çalışamayacağını ve laptopunda kamera olduğunu, bu durumun nasıl çözüleceğini ifade ederken diğer avukatlar resmen çocuklar gibi sandalye kapma kavgasını giriştiler. Sandalyelerin konumları ve yükseklikleri bile iki taraf avukatlarının itirazına sebep oluyor. Ajanslardan gelen bir yoruma göre de asrın davası olarak yansıtılan dava, zaman zaman duruşma salonunda hiç de öyle değil.

Silivri'deki ceza infaz kampüsünde yapılan duruşmada yine çok ilginç hatta komik gelişmeler yaşandı. İşte Ergenekon mesaisinde bugünün detayları.

ERGENEKON GÜNCESİ - GÜN 2

SAVCI ÖZ YİNE DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE KATILMADI

Mahkemeye Köksal Şengün başkanlık etti. Mahkeme üyeleri Hasan Hüseyin Özefe ve Sedat Sami Haşıloğlu'dan oluştu. İddia makamında ise ilk duruşmada olduğu gibi Savcı Zekeriya Öz bu duruşmaya da katılmazken, savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın yer aldı.

BUGÜN DURUŞMANIN İLK SAATLERİNDE MÜDAHİL OLMAK İSTEYENLERİN TALEPLERİ İNCELENDİ

Cumhuriyet Gazetesi ile Prof. Dr. Şebnen Korur'un davaya müdahillik isteği kabul edildi. Hukukçular Derneği, DTP, İHD ve Diyarbakır Barosu'nun müdahillik talepleri ise reddedildi.

AVUKATI BULUNMAYAN BİR SANIKTAN İLGİNÇ İDDİA GELDİ: SAVCILAR TACİZ ETTİ

Ergenekon davası tutuklu sanıklarından Bekir Öztürk, avukatı olmadığını belirterek, “Avukatlar, savcılar tarafından taciz edildiği için avukat bulamadım. Kendimi ben savunacağım” dedi.

Mahkeme Başkanı Şengör bunun üzerine, “Sizi bir avukat temsil etmek zorunda. Avukatsız savunmanızı almam. Sizin hakkınızdaki sevk maddeleri bunu zorunlu kılıyor. İsterseniz mahkeme olarak istediğiniz avukatın sizi temsil etmesine veya baro tarafından size avukat verilmesini sağlayacağız” dedi.


VELİ KÜÇÜK HERKESİN TAHMİN EDEBİLECEĞİ ŞEKİLDE SAVUNMASINI VERDİ: HİÇ SABIKAM YOK

Ergenekon tutuklusu Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, duruşmada verdiği ifadede sabıkasının olmadığını söyledi. Kendisini “Emekli General” olarak tanıtan Küçük, evli ve bir çocuk babası olduğunu ifade etti. 3 bin 200 YTL maaş aldığını söyleyen Küçük, bir güvenlik şirketinde % 20 oranında ortaklığı bulunduğunu, ancak şirketin zarar etmesi nedeniyle buradan bir geliri olmadığını dile getirdi.

HAKİMİN BİR ARA KULLANDIĞI CÜMLE SALONDA KAHKAHALARA SEBEP OLDU ALKIŞ ALDI

Ergenekon davasında usul tartışmaları yapılırken Kemal Kerinçsiz'in avukatı, avukatların baskı altında olduğunu, telefonlarının dinlediğini, e-postalarının izlendiğin belirterek, “Mahkeme avukatlarının görevini sağlayacak önlemleri almalı” talebinde bulundu.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Şengün “Hâkimin dinlenmediğini kim iddia edebilir” yanıtını verdi. Şengün'ün bu yanıtı salonda büyük alkış kopmasına neden oldu.

CİDDİ GEÇEN SÜRECİN İÇİNDE SARFEDİLEN GÜLDÜREN SÖZLER

Kimlik tespitleri sırasında ilginç diyaloglar yaşandı. Sanıklardan Emin Gürses, 3 bin YTL olan maaşına gelen 300-400 YTL zammı da ev sahibinin istediğini ifade etmesi salonda gülüşmelere neden oldu.

BELKİ DE GÜNÜN MAHKEMEYİ ELEŞTİREN EN SERT CÜMLESİ ŞUYDU: ÖCALAN'A VAR, BİZE YOK!

Tutuklu sanık Oktay Yıldırım terör örgütü elebaşı Öcalan'a tanınan yargılama koşullarının kendilerine tanınmasını isteyerek şunları söyledi: “Yanımda getirdiğim evrakları kullanamıyorum. Ailem buraya gelemiyor. Eli kanlı terörist bir avukat ordusu ile savunulurken, ömrünü vatanına adamış, bu uğurda yaralanarak gazi ünvanı almış olan bana bu hak verilmiyor. 16 ay sonra savunma hakkımı kullanacakken yapılan bu kısıtlamalar yargılanma aleniyetine gölge düşürüyor. Tutuksuz sanıklara soru sormak, tanık gösterme ve suç duyurusunda bulunma hakkım elimden alınıyor. Bir taraftan müebbet hapisle yargılanırken diğer tarafta kendimi savunacağım şartlar oluşturulmuyor.”

BAZI SANIK AVUKATLARI Q KULLANAMADIKLARI GEREKÇESİYLE “F” KLAVYE İSTEDİLER

Bazı sanık avukatları duruşma salonunda bulunan bilgisayarlarda yer alan iddianamenin word formatına dönüştürülmesini ve bilgisayarlara F klavye konmasını talep etti.

TRT CANLI YAYINLASIN..

Ergenekon'da sanık avukatları davanın TRT tarafından yayınlanmasını istiyor.. 

Sanık avukatları Ergenekon davasının TRT'nin bir kanalında yayınlanması talebinde bulundular. Tutuklu sanık Oktay Yıldırım da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a tanınan yargılama koşullarının kendilerine tanınmasını isteyerek şunları söyledi:

“Yanımda getirdiğim evrakları kullanamıyorum. Ailem buraya gelemiyor. Eli kanlı terörist bir avukat ordusu ile savunulurken, ömrünü vatanına adamış, bu uğurda yaralanarak gazi ünvanı almış olan bana bu hak verilmiyor. 16 ay sonra savunma hakkımı kullanacakken yapılan bu kısıtlamalar yargılanma aleniyetine gölge düşürüyor. Tutuksuz sanıklara soru sormak, tanık gösterme ve suç duyurusunda bulunma hakkım elimden alınıyor. Bir taraftan müebbet hapisle yargılanırken diğer tarafta kendimi savunacağım şartlar oluşturulmuyor.”

KAMERALI LAPTOP POLEMİĞİ: YÜCE MAHKEME BİZE GÜVENMİYOR MU? 

Sanık avukatı Hüseyin Buzoğlu, savcıların önünde bilgisayar bulunduğunu ve kimsenin onların bilgisayarında kamera olup olmadığını kontrol etmediğini, beş sanık avukatına ise bir bilgisayar düştüğünü belirterek, “Bize güvenilmiyor mu?” diye tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Şengün, “Sizin talebinizi yetkililerle görüşüp karara bağlayacağız” dedi.

CD BİTTİ, DURUŞMAYA ARA

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan 46 sanığın 28'inin kimlik tespiti yapıldı. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e sıra geldiğinde mahkeme kayıtlarını alan CD'nin bitmesinin üzerine duruşmaya ara verildi.

“TUNCAY GÜNEY NEREDE ?”

Öte yandan, Avukat Kemal Kerinçsiz'in avukatı Kadir Kartal, “İddianamede adı geçen Tuncay Güney kim? Nerede? CIA mi Mossad'ın mı ajanı? bu araştırılmadı. Burada hukuk -afedersiniz- iğfal ediliyor. Ergenekon bu milletin kutsal bir değeridir.” diye konuştu.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Köksal Şengün, “Bu şekilde konuşamazsınız. Kutsallığı ben de bilirim. Adaba uygun konuşursanız dinlerim. Yoksa dinlemem. Burada sizi de tutmam.” şeklinde cevap verdi.

“ERGENEKON SÖZCÜĞÜ KULLANILMASIN”

Kemal Kerinçsiz'in avukatı Kadir Kartal, mahkemenin “Ergenekon” kelimesinin bu davayla birlikte anılmasının önlenmesi için bir karar alınmasını istedi. Kartal, sözcüğün şuurlarda olumsuz bir etki, bir görüş olarak yer almaması için alınacak kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasını da istedi.

“EVİM ARTIK SİLİVRİ CEZAEVİ”

Tutuklu sanık Ergün Poyraz, mahkemeye vereceği bir ev adresi bulunmadığını belirterek, “Evim artık Silivri Cezaevi” dedi. Mahkeme Başkanı Şengün, “Evinizi kapattınız mı?” diye sorunca Poyraz, “Dağıldı, eşyalarım fakirlere verildi. Bir ev adresi veremiyorum” yanıtını verdi.

“TERÖRİST GÖSTERİLDİM, EVDEN ATILDIM”

Tutuklu sanıklardan Aydın Yüksek soruşturma kapsamında televizyonlarda 'terörist' olarak gösterildiği, ev sahibinin bu nedenle kendisini evden çıkarttığını, şu anda oturduğu bir evi bulunmadığını söyledi. Sanıklardan Fikret Emek ise, tutuklanmadan önce Ankara'da oturduğunu, olaylar nedeniyle ailesinin duyduğu rahatsızlıktan dolayı, ailesinin Eskişehir'e taşınmak zorunda kaldığını söyledi.

“BİZİ KİMSE TERBİYEYE DAVET EDEMEZ”

Silivri Cezaevinde görülen Ergenekon davasında mahkeme, sanıkların kimlik tespitine başladı. Kimlik tespiti öncesi mahkeme sanıkları müdahil avukatlarının yanına oturttu. Müdahil avukatları buna tepki gösterdi. Sanık avukatları yer sorunu çıkartan müdahil avukatların sanıkların yargılanma hakkını ihlal ettiğini belirterek, “Burada geçen her dakika sanıkların zamanından çalıyor. Meslektaşlarımı, dünden beri maraza çıkaranları terbiyeye davet ediyorum” diye uyardılar. Bunun üzerine müdahil avukatları “Bizi kimse terbiyeye davet edemez” yanıtını verince Mahkeme Başkanı Şengün'ün, “Efendim, sizi kimse terbiye edemez” diye müdahale etmesi salonda gülüşmelere neden oldu.

ERGENEKONCULARIN KEYFİ YERİNDE..

Habertürk'ten Sevilay Yükselir anlattı: “Ergenekon'un zirvesi ordaydı. Lider kadrosu oradaydı. Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz Muzaffer Tekin, Sevgi Erenerol çok koyu şen şakrak bir muhabbetteydiler. Gayet neşeli gayet keyifliydiler. Özelillikle Sevgi Erenerol'la Veli Küçük arasında samimi bir diyalog gördüm. Diğer taraftan Doğu Perinçek İşçi Partililerle bir araya geldi. Onlarla mülakat halindeydi. En ilginci ise Emin Gürses'ti. Yan taraftaki barikat halindeki Jandarmalar'a derdini anlatıyordu. Büyük bir ihtimalle Emin Hocayı tanıyorum az çok Ergenekon'nun ne kadar saçma bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyordu. 9 aydır birbirlerini görmeyen insanlar için orası buluşma noktası. Ara kararda konuşma fırsatı oldu..”

“KANUNA GÖRE DURUŞMA BAŞLAMADI”

Cumhuriyet Gazetesi'nin avukatı Akın Atalay, duruşmanın kanuna uygun şekilde başlamadığını savundu. Atalay şunları kaydetti: “İşlenen suçtan doğrudan doğruya zarar görenlerin müdahil olma hakları vardır. Bu davada isnat edilen suçlardan biri de Cumhuriyet'in bombalanmasıydı. Biz tabi onların bu eylemden sorumlu olup olmadıklarını bilmiyoruz. Bizim derdimiz faillerin açığa çıkarılması. İlhan Selçuk, mahkeme ne zaman ifadesine başvurmayı emrederse o da burada hazır olacak. Biz gerçekten böyle bir örgütlenme varsa bunun açığa çıkarılmasını istiyoruz..”

İDDİANAMENİN OKUNMASI İSTENDİ

Bu arada, mahkemenin kararları açıkladığı sırada avukatlar itirazda bulundu. Mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. Bunun üzerine mahkeme, kararları okumayı keserek itirazda bulunan avukatları dinlemeye başladı. Avukatlar, duruşmaların nasıl başlayacağını düzenleyen CMK 191. Maddesi'ne göre duruşmanın başlatılması gerektiğini iddia etti. Önce iddianamenin kabul kararının okunması, kimlik tespitinin yapılması ve daha sonra kararların açıklanması gerektiğini savunan avukatlar, bu nedenle açıklanan kararların geçersiz sayılması gerektiğini öne sürdü. Avukatlar, duruşmanın CMK'ya uygun olarak başlatılmasının ardından da Danıştay cinayeti ile Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması konusunda 'yetkisizlik' kararının tartışılmasını talep etti. Sanık avukatları ayrıca, tutuklu-tutuksuz sanıkların ayrılmasının ve duruşmanın cezaevinde yapılmasının adil yargılamayı engellediğini söyledi.

PAZARTESİ GÜNKÜ KARMAŞA YAŞANMADI. GİRİŞLER FARKLI KAPILARDAN YAPILDI

Ergenekon davasının görülmeye başlandığı 20 Ekim'de yaşanan karmaşanın bugün yerine düzene bıraktığı gözlendi. Dışarıda düzeni sağlayan jandarma ekipleri basın mensupları ve sanık yakınlarının bekleyeceği alana seyar satıcılarının girmelerine izin vermedi.

ASRIN DAVASINDA 20 SANDALYE BOŞ KALDI

Pazartesi günkü ilk duruşmada yaşanan kalabalık ve karışıklık bu duruşmada yaşanmadı. İlk duruşmada yaşanan kargaşa nedeniyle avukatlar, sanık yakınları ve basına sınırlama getirilmişti. Duruşmaya girenlerin azaltılması nedeniyle duruşma salonunda daha rahat bir oturum yaşanıyor. Hatta 20 civarında sandalyenin boş kaldığı görüldü.

DİCLE HABER AJANSININ VARLIĞI POLEMİK KONUSU OLDU: SALONDA PKK'NIN AJANSI MI VAR ?

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliye salonunda yarın görülmesine devam edilecek duruşmayı izlemek için sadece Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Dicle Haber ajansı ve ANKA Haber Ajansı'na izin verilecek. Bu kurumlardan da duruşmayı izlemek üzere birer muhabir salona girebilecek.

Fatih Altaylı ise Habertürk'teki programında Dicle Haber Ajansı'nın davayı izlemesine izin verilmesini eleştirdi. O haber ajansı ROJ TV ile ortak yayın yapıyor. Basın Yayın Enformasyon Kurumu Dicle'yi bir haber ajansı olarak tanıyor mu? Nasıl oluyor da davayı izlemek için salona girebiliyor? Nasıl izin verildi?” diye sordu.

MAHKEME, DAVANIN GÖRÜLECEĞİ YER KONUSUNDA TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU: DAVA SİLİVRİ'DE GÖRÜLECEK

Ergenekon davası verilen öğle arasının ardından saat 13:40'da yeniden başladı. Mahkeme Başkanı Şengün, yetkisizlik talebine ilişkin sanıkların yapmış olduğu itirazların reddedildiğini, mahkeme salonunun değiştirilmesi istemini de sanıkların adil yargılanma haklarına zarar gelmemesi için kabul edilmediğini açıkladı.

Tutuksuz sanık İlhan Selçuk'un avukatı Uğur Alacakaptan'ın önceki duruşmada Ergenekon davasının Silivri dışında daha büyük bir mahkeme salonunda yapılması gerektiği yönündeki talebi de karara bağlandı.

Mahkeme Başkanı Şengün, bu talebi sanıkların haklarına ve yargılanmasına zarar gelmemesi açısından reddettiklerini belirterek şunları söyledi: “Sanıkların halen 1.5 yıldır tutuklu olması, sorgularının bu süre zarfında yapılmamış olması, istenen şartlarda bir duruşma salonunun yapılmasının uzun bir süre alacağı, bu durumun sanıkların haklarına adil yargılanmalarına zarar vereceği, bu nedenle taleplerin reddine oy birliğiyle karar verildi” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*