Ergenekon davası Ankara’ya taşınabilir

Ergenekon davası Ankara’ya taşınabilir.11944
  • Giriş : 18.12.2008 / 12:23:00

Danıştay saldırısının ilişkilendirildiği Ergenekon davasının başkentte görülmesi gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay'ın aralarında “hukuki ve fiili bağlantı” olduğu iddiaları nedeniyle birleştirilmesine karar verdiği Danıştay saldırısı ve Ergenekon davasının nerede görüleceğini mahkemelerin aralarında yapacağı görüşmeler belirleyecek. Mahkemelerin uyuşmaması durumunda son sözü Yargıtay söyleyecek. Davaların Ankara'da birleştirilmesine karar verilmesi halinde, duruşmaların Sincan F Tipi Cezaevi kompleksi içindeki duruşma salonunda yapılması bekleniyor.

Yasa adres göstermiyor

Yargıtay'ın Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması ile ilgili davada verdiği bozma kararı, öncelikle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ele alınacak. Mahkeme, bozma kararına uyarsa davaların nerede birleştirileceğine ilişkin de bir karar verilmesi gerekecek. Bu kararın nasıl verileceğini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 16. maddesine göre, “her biri değişik mahkemelerin yetkisi içinde bulunan bağlantılı ceza davaları, yetkili mahkemelerden herhangi birisinde birleştirilerek” görülebiliyor.

Maddeye göre, bağlantılı ceza davalarının değişik mahkemelerde bakılmasına başlanmış olması halinde, davaların savcılarının ve mahkemelerin davaların nerede birleştirileceğine ilişkin uyuşmaları gerekiyor. Birleştirme devam eden iki dava arasında olacağı için bu uyuşmanın hem savcılar arasında hem de Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ile Danıştay saldırısı davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde olması gerekecek. İki mahkemenin davanın görüleceği yer konusunda uyuşmaması halinde ise Yargıtay, birleştirmenin hangi mahkemede olacağına karar verecek.

Hukukçular, Ergenekon sanıklarının ağırlıklı olarak İstanbul'da faaliyetlerinin olması ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olaylarının İstanbul'da, Danıştay saldırısının ise Ankara'da olmasının durumu karmaşık hale getirdiğine dikkat çekiyor. Bazı hukukçular ise Abdullah Öcalan örneğinde olduğu gibi yargılamanın benzer davalarda olduğu gibi Ankara'da yapılabileceğini belirtiyor.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*