Ergenekon davasına ara verildi

Ergenekon davasına ara verildi.9759
  • Giriş : 20.10.2008 / 12:18:00

'Ergenekon'' davasının ilk oturumuna, duruşma salonunda oluşan yoğunluk dikkate alınarak ara verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, saat 13.00'e kadar duruşmaya ara verdi.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliyedeki salonunda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan duruşmaya 46 tutuklu sanık ile 28 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada DTP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Hasip Kaplan, Sırrı Sakık ve Pervin Buldan izleyici olarak yer aldı.

Katılımcıların çokluğu nedeniyle yoğunluk oluşması üzerine tutuklu sanıklardan bazıları, ayağa kalkıp çektikleri güçlüklerden bahsederek salondaki fiziki şartları eleştirdi.

Sanıklardan Muzaffer Tekin'in avukatı da ayağa kalkarak, adil yargılama haklarını istediklerini belirterek, duruşma salonda kimin konuştuğunun bile anlaşılamadığını iddia etti.

Bu sırada tutuklu sanıklardan biri ayağa kalkarak ''Ben canımla uğraşıyorum. Sen ne konuşuyorsun'' diyerek avukata tepki gösterdi. Bu sanık, yanındaki diğer tutuklu sanıklarca yatıştırıldı.

Daha sonra bazı avukatlar fiziki şartları eleştirerek, bu şartlarda yargılama yapılamayacağını savundu.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, arka sıradaki bir sanık avukatının, ''Ben buradan müvekkilimin savunmasını nasıl yapabilirim?'' sorusu üzerine Şengün ''Buraya gelip savunma yapabileceksiniz'' dedi.

Şengün daha sonra, üye hakimler Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu tarafından Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliyedeki duruşmanın başladığını, tutuklu sanıkların tamamının, tutuksuz sanıklardan ise 12'si hariç diğerlerinin duruşmaya geldiğini söyledi.

Söz alan sanık avukatlarından biri 35 yıllık avukat olduğunu ifade ererek, bu tür duruşma salonlarının ''sıkıyönetim'' mahkemelerinde olduğunu ileri sürdü.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksül Şengün bu sözler üzerine ''Sıkıyönetim hakimi değiliz, fiili şartlar değişik, görüntü değişik olabilir. Yargılamayı yapacak mahkemenin o tarafından asla kuşku duymayınız'' diye konuştu.

Duruşmadaki avukatlar da Şengün'ün sözleri üzerine, bu şartların savunma haklarının engellenmesi için yapıldığını öne sürdü. Bazı avukatlar da duruşmanın bir spor salonunda yapılması önerisinde bulundu.

Söz alan sanık avukatlarından Uğur Alacakaptan da bu şartlar altında sağlıklı duruşma yapılamayacağını ileri sürdü. Alacakaptan, ''Bu miting havası içinde duruşma olanağı yoktur. Daha uygun şartlar altında hem sorgu hem savunma yapabilecek bir ortamda yapmak üzere duruşmanın ertelenmesini istiyoruz'' dedi.

-DURUŞMAYA ARA VERİLDİ-

Köksal Şengün, tahkikat aşamasındayken böyle bir salonun gündeme getirildiğini ve dosyanın büyüklüğü açısından da bu şartlara uygun İstanbul'da başka bir yer bulunamadığını söyledi.

Şengün, ''avukatların duruşma salonuna ve kendilerine ayrılan bölüme sığmadıklarının, salonun çok kalabalık ve yoğun olduğunun gözlendiğini ve bu şekilde yargılama yapılamayacağını'' belirterek, salondakilerden dışarıya çıkmalarını istedi.

Mahkeme heyeti, daha sonra bu şekilde yargılama yapılıp yapılmayacağı hususunda bir karar verilmesi için duruşmaya ara verdi. Duruşmaya gelenlerin dışarı çıkmasının ardından salonun kapısı da kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*