Ergenekon davasında ilk gün bitti

Ergenekon davasında ilk gün bitti.13469
  • Giriş : 20.10.2008 / 17:43:00
  • Güncelleme : 20.10.2008 / 17:43:26

Ergenekon davası duruşması 23 Ekim tarihine ertelendi. 46 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve 46'sı tutuklu 86 sanığın yargılanması izdiham nedeniyle başlanamadı. Daha önce saat 10.25'de başlayacağı duyrulan davaya, hakim yeterli şartların sağlanamaması nedeniyle saat 13.00'e kadar ara verildi.

Yapılan değerlendirme sonunda yeni şartlarla duruşmaya devam kararı çıktı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde iki kez ara verildi. Heyet, öğleden sonraki son aradan sonra davayı 23 Ekim'e erteledi.

''Ergenekon'' davasının, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki ilk duruşması sancılı başladı. Sabah saatlerinde yaşanan kargaşanın ardından ilk duruşma başladı.

Ergenekon davasında verilen aranın ardından sanıklar salona saat 13.00'en sonra alınmaya başlandı. Mahkeme tutuklu ve tutuksuz sanıkların ayrı ayrı yargılanmasına karar verdi. Sanıklar en fazla üç avukatla savunulacak.
Ergenekon'' davasının ilk duruşmasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, ''avukatların duruşma salonuna ve kendilerine ayrılan bölüme sığmadıklarını gözlendiğini'' belirterek, içeridekilerden salonu boşaltmalarını istedi.

Tutuklu sanıkların avukatları itiraz etti!

13. Ağır Ceza Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün "salon boşaltılsın" kararına tutuklu sanıkların avukatları itiraz etti. Şengül, dava sürecinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesinin bu şartlarda mümkün olmadığını söyleyerek, ara karar için mahkemeye ara verdi. Şengül'ün, davayı daha sağlıklı yapılabilmesi için başka bir tarihe ertelenebileceği belirtiliyor.
Mahkeme heyeti devam kararı aldı!

Öğleden sonraki oturumun başında alınan ara kararları açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Köksal Şengün, duruşmanın kaldığı yerden devam ettiğini ve duruşma salonunun aynı derece dolu olduğunun görüldüğünü açıkladı.

Tutuklu ve tutuksuz sanıkların ifadelerinin ayrı oturumlarda alınmasına karar verdiğini anlatan Başkan Şengün, ilk oturumlarda tutuklu sanıkların ifadelerinin alınacağını açıkladı.

Her sanığın 3 avukatla temsil edilmesine karar verildiğini belirten Şengün, duruşma salonunun bitişiğindeki alanın duruşma salonundan sayılmasına, duruşma salonuna giremeyen basın mensupları ve sanık yakınlarının duruşmayı buradan takip etmesine, şu anki duruşma salonundaki LCD ekranlarından birinin bu alana çıkartılmasına ve bir diğerinin de duruşma salonundaki izleyicilerin bulunduğu alanın önündeki kolona takılmasına karar verdi.

İzdiham sabah saatlerinde başladı!

Davanın görüleceği duruşma salonunun bahçesine açılan ''ziyaretçi girişi'', saat 08.00 itibarıyla açıldı. Duruşmayı izleme hakkı bulunan basın mensupları, avukatlar ve bazı sanık yakınları, askerler tarafından ellerindeki listeden isimleri kontrol edilerek içeri alındı.

Bu bölümde, her basın kuruluşundan 2 görevliye, değişik renklerde hazırlanan ''duruşma giriş kartı'' ve ''duruşma binası giriş kartı'' verildi.

Giriş işlemleri sırasında gazetecilerin ses kayıt cihazları, diz üstü bilgisayarları, cep telefonları ve benzeri elektronik eşyası emanet bölümünde muhafaza altına alındı. Üst aramasından geçirilen basın mensupları, yanlarında sadece kalem ve not defterleri olacak şekilde içeri alındı.

İŞÇİ PARTİLİLERDEN GÖSTERİ

İşçi Partisi (İP) ve Türkiye Gençlik Birligi (TGB) üyeleri ile ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e destek olmak isteyen kişilerden oluşan bir grup, davanın görüleceği Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde toplandı. Bu arada, yerleşke karşısında ellerinde ''Atam izindeyiz'' yazılı kaşkol ve şapka ile Türk bayrağı ve su satan seyyar satıcılar bulunması dikkati çekti.

25 CANLI YAYIN ARACI

Öte yandan, dava nedeniyle çeşitli basın kuruluşlarına ait yaklaşık 25 canlı yayın aracının yerleşke karşısında konuşlandığı görüldü.

GİZLİ TANIKLARA ÖZEL BÖLÜM

Toplam 280 kişinin alınacağı duruşma salonunda mahkeme heyeti, savcılar, avukatlar ve sanıklara 200, basın mensupları ve izleyicilere de 80 kişilik yer ayrıldı.

Duruşmada dinlenilecek "gizli tanıklar", salon bitişiğinde oluşturulan ve ses ile görüntülü kayıt sistemi de kurulan bir bölümde, kendisini sorgulayacak hakim ile bulunacak.

Salondaki diğer kişilerce tanınmaması için görüntüsü mozaiklenerek, sesi de değiştirilerek salona aktarılacak tanığa, mahkeme heyeti ve avukatlar da doğrudan soru yöneltebilecek.

İLK DURUŞMA

Duruşma görüntülerinin, salon yakınına kurulan bir LCD ekrandan basın mensupları ve izleyicilere canlı olarak aktarılacak davanın ilk oturumunda, 2455 sayfadan oluşan iddianame ya da bu iddianame yerine geçen belgeler okunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*