Ergenekon davasında süreç nasıl işleyecek?

Ergenekon davasında süreç nasıl işleyecek?.21359
  • Giriş : 26.07.2008 / 09:26:00

Ergenekon davasında ilk duruşma 20 Ekim'de Silivri Cezaevi'nde yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 2 bin 455 sayfadan ve 441 klasörden oluşan Ergenekon İddianamesi’yle ilgili incelemesini tamamladı ve davayı kabul etti.

Kamuoyunun bir yılı aşkın süredir merakla beklediği Ergenekon soruşturmasına ilişkin iddianame 14 Temmuz'da İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.
Şüpheliler hakkında 'terör' suçlarından kamu davası açıldı.48'i tutuklu 38'i tutuksuz 86 şüpheliyi kapsayan iddianamede bazı şüpheliler, Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırıları azmettirmekle suçlanıyor.

Nokta dergisinde yayımlanan ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen "darbe günlükleri" ise 2 bin 455 sayfalık iddianamede yer almıyor.

1 Temmuz'da yapılan operasyonun dışında kalan 48'i tutuklu 38'i tutuksuz 86 şüpheli hakkındaki suçlamalar şöyle:

- Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek
- Silahlı terör örgütüne üye olmak
- Silahlı terör örgütüne yardım etmek
- Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs etmek
- Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı halkını silahlı isyana tahrik
- Patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve bu suçları azmettirmek
- Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik
- Silahlı madde bulundurmak, atmak ve bu suçu azmettirmek
- Danıştay, Cumhuriyet gazetesi saldırılarını azmettirmek
- Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri elde etmek ve kaydetmek
- Askeri itaatsizliği teşvik

Davanın ilk duruşması Silivri Cezaevi’nde 20 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirilecek.

TUTUKLU SANIKLAR

Ergenekon davası kapsamında, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, İP Genel Sekreteri Nusret Senem, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın sözcüsü Sevgi Erenerol, Avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Astsubay Oktay Yıldırım, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, eski Yüzbaşı Zekeriya Öztürk, emekli Yüzbaşı Gazi Güder, emekli Astsubay Mahmut Öztürk, emekli Astsubay Orhan Tunç, eski uzman çavuş Muhammet Yüce, Bekir Öztürk, Murat Çağlar, eski polis memuru Aydın Yüksek, yazar Ergün Poyraz, "Susurluk davası" hükümlüsü Sami Hoştan, Doç. Dr. Ümit Sayın, Doç. Dr. Emin Gürses, gazeteci Vedat Yenerer, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu üyesi Adnan Akfırat, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan, Hayrettin Ertekin, Mehmet Demirtaş, Muzaffer Şenocak, İsmail Yıldız, Mete Yalazangil, Ayşe Asuman Özdemir, Hüseyin Gazi Oğuz, Kahraman Şahin, Erol Ölmez, Erkut Ersoy, Hüseyin Görüm, Oğuz Alpaslan Abdülkadir, Abdullah Arapoğlu, Ümit Oğuztan, Vatan Bölükbaşoğlu, Muammer Karabulut, Abdülmüttalip Tonçer, Selim Akkurt, Hikmet Çiçek, Ali Kutlu, Rasim Görüm, Behiç Gürcihan ve Kuddusi Okkır tutuklanmıştı. Bu kişilerden, sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen Kuddusi Okkır, tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmiş ve tutuklu sayısı 48'e düşmüştü.

Ayrıca, 11 aydır tutuklu olan Ayşe Asuman Özdemir de sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesiyle tutuklu sayısı 47'ye düştü.

EK İDDİANAME HAZIRLANACAK

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan ADD Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve ATO Başkanı Sinan Aygün ile emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Osman Gürbüz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, İbrahim Özcan, Birol Başaran, Durmuş Ali Özoğlu ve Kemal Aydın tutuklanmıştı.

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, İP Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Akkoç, Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yazar Erol Mütercimler ile Türkiye Gençlik Birliği'nin önceki Genel Başkanı Adnan Türkkan'ın da bulunduğu 11 kişi ise savcılık ya da mahkemece serbest bırakılmıştı. Daha sonra da ATO Başkanı Sinan Aygün’ün tutukluluk haline yaptığı itiraz da kabul edilerek aynı gece tahliye edilmişti.

Ergenekon soruşturması kapsamında son olarak da 23 Temmuz’da 5 ilde 26 kişi gözaltına alınmıştı. Konya, İstanbul, Kocaeli, Mersin ve Elazığ'da bazı adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlenirken, Milli Çözüm Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akgül, İşçi Partisi MKYK Üyesi ve eski Orman Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray, Ulusal Kanal Akdeniz Bölge Sorumlusu Yusuf Bulgu'nun da bulunduğu 26 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturması süren şüphelilere ilişkin ek iddianame düzenlenebilecek.

TUTUKLULUK HALLERİ SÜRECEK

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına da karar verdi. Mahkeme, sanıkların sayısının çokluğunu dikkat alarak davanın Silivri Cezaevi’nde yapılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, sayısı 17 olarak bildirilen gizli tanıklar için de duruşma salonunda özel bölümler yapılmasını kararlaştırdı. 20 Ekim’de yapılacak ilk duruşmanın, tüm sanıkların dinlenmesi tamamlanana kadar süreceği ifade edildi.

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*