Ergenekon' demenin bedeli 1.5 yıl

Ergenekon' demenin bedeli 1.5 yıl.15715
  • Giriş : 16.11.2008 / 19:15:00
  • Güncelleme : 16.11.2008 / 18:13:05

Şişli 2. Asliye Mahkemesi Zihni Çakır'a verilen 1.5 yıllık hapis cezasının gerekçesini açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon Terör Örgütü'nü deşifre eden ve Ergenekon soruşturmasının tanığı gazeteci Zihni Çakır'a verilen 1.5 yıl hapis cezası tartışılıyor. Mahkemenin, gerekçeli kararında; Zihni Çakır'ın kitap içerisinde sık sık Ergenekon kelimesi kavramı geçtiği hatırlatılarak; “Ergenekon, Büyük Türk milletinin bilincinde yer alan destandır. (…) Milli destanların milletin ruh yapısını güçlendiren özellikleri için olduğu, korunması gereken önemli bir kültür değeri olduğu, bu değerin kimi suç sanıklarınca suça siper malzeme yapılarak bu kavram üzerinden tarihsel kirlilik oluşturulması yerinde değildir. (…) Zihni Çakır, kitaplarında, şahsi amaçlı soyut iddialar ortaya atmıştır” denildi.

Zihni Çakır'ın, Ergenekon üzerinden tarihsel kirlilik oluşturan sanıkları deşifre etmesinin soyut iddialar olarak gösterilmesi dikkat çekti!..

ERGENEKON İSMİNİ BAŞSAVCI AÇIKLADI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından Ergenekon Terör Örgütü'nü adı olarak açıklanan davada, 46'sı tutuklu 40'u tutuksuz toplam 86 sanık, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmak veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” ve “Hükümete karşı halkı isyana tahrik” suçlamalarıyla yargılanıyor.

İŞTE O KARAR

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, 12 Eylül 2008 tarihli gerekçeli kararında, Zihni Çakır'ın kitap içerisinde sık sık Ergenekon kelimesi kavramı geçtiği hatırlatılarak; şöyle denildi:“Nihat Sami Banarlı'nın Türk Edebiyatı tarihi kitabında Ergenekon'un milli bir Türk destanı olduğu, Türk milletinin zorluklarını yenmesini aynı kökten geldiğini gösteren birleştirici özelliği olduğu, pek çok Türk ülkesinde bir bayram olarak kutlandığı, nice Türk milletinin direniş ve ruh yapısını simgeleyen bir destan olduğu, bu destanın dünyada Türk devletlerinin kurulduğu, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde aslen Türk olduğunu fakat Türkçe konuşmamakla beraber kendisini Türk hisseden insan toplulukları dışında 260 milyon Türkçe konuşan Büyük Türk milletinin bilincinde yer alan destandır. Mustafa Kemal Atatürk gibi birleştirici bir lideri ve Ergenekon gibi Eski bir destanı olmayan Arap Yarımadası'nda pek çok ufak devletçiğin yer alması milli destanların var olan potansiyeli milli güce ulaştırdığının açık kanıtıdır.”

TARİHSEL KİRLİLİK VE SOYUT İDDİALAR

“Milli destanların milletin ruh yapısını güçlendiren özellikleri için olduğu korunması gereken önemli bir kültür değeri olduğu, bu değerin kimi suç sanıklarınca suça siper malzeme yapılarak bu kavram üzerinden tarihsel kirlilik oluşturulması yerinde değildir. Sanki her iki kitabında zaman mekan belirtmeksizin sadece gazete haberlerine istinaden terörle mücadele edip terör saldırısıyla şehid edilen kişilere örgütsel konumlar içerisine çekme çabasına girmiştir. İddialarının somut dayanağı göstermemiştir. Bir ceza davasını vesile kılarak şahsi amaçlı soyut iddialar ortaya atmıştır.”

TSK'YA GÜVEN VE İNANCI ZAAFA UĞRATIYOR

Gerekçeli kararda; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kuruluşu'ndan bugüne kadar hukuki ve fiziki alt yapısına yönelik içerde ve dışarıda terör yöntemleri ile yıpratma hareketlerinin bulunduğu, terörle mücadele eden üst düzey görevlilerin benzer ithamlarla pek çok kez pasifize edilmeye çalışıldığı tarihsel bir gerçeği karşısında, sanığın (Zihni Çakır), yargıya intikal etmiş bir konu hakkında yurttaşlarımızın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne olan güven ve inancını zaafa uğratmaya yönelik olarak değerlendirilen iddiaları tekrarlamayacağı yönünde mahkememizde vicdani kanaat oluşmadığından hakkında erteleme hükümlerinin uygulanmasında takdiren yer olmadığına karar verildi” denildi.
Zihni Çakır'ın yargılandığı ve hapis cezası aldığı davada, bazı çelişkiler dikkat çekiyor:

1- KARAR, SANIĞA DEĞİL DHA'YA VERİLDİ…

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, Zihni Çakır'a verdiği hapis kararı cezası, sanık Zihni Çakır'a tebliğ edilmeden Doğan Haber Ajansı'na (DHA) servis edildi. Zihni Çakır, kendisine verilen hapis cezasını DHA'dan öğrendi. Mahkeme kararı, yargılandığı dönemde cezaevinde bulunan ne Zihni Çakır'a ve ne de ev adresine tebliğ edilmedi.

2- JET YARGILAMA

Ergenekon Terör Örgütü'nün soruşturmasını ihlal ettiği gerekçesiyle 472 haber hakkında soruşturma açıldı. Zihni Çakır'a açılan davaya özel önem gösterildi ve Zihni Çakır'ı 3-4 ay jet yargılamada hapis kararı verdi.

3- ERTELEME HÜKÜMLERİ UYGULANMADI

Zihni Çakır hakkında verilen kararda, Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanmadı. Cezası ertelenmedi, 1 yıllık cezası yarı oranında arttırılarak 1.5 yıla çıkarıldı.

4- KİTABI BİLİRKİŞİ İNCELEMEDİ

Zihni Çakır'ın hazırladığı kitap bilirkişi tarafından bile incelenmedi. Kitapta kullandığı belgelerin hakkında inceleme yapılması gereği duyulmadı. Zihni Çakır ve avukatının duruşmada bulunmadan karar verildi.

Zihni Çakır, henüz Ergenekon Soruşturması başlamadan yazdığı Ergenekon'un Çöküşü kitabıyla bugün Ergenekon davasına konu örgütün tüm ayrıntılarını ilk kez kamuoyuna duyurmuş, Ergenekon'un Çöküşü 2 ve Kod Adı Darbe kitaplarıyla da örgütün eylem hedeflerini ve amacını belgeleriyle ortaya koymuştu.


VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*