Ergenekon duruşmasından ilginç ayrıntılar

Ergenekon duruşmasından ilginç ayrıntılar.17248
  • Giriş : 27.10.2008 / 15:50:00

Mahkeme Başkanı, Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanan Halil Behiç Gürcihan’a jest yaptı. Geliri sorulan Güler Kömürcü'nün cevabı şaşkınlık yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanan Halil Behiç Gürcihan'a jest yaptı. Sanık yakınlarının duruşma salonuna alınması sırasında Mahkeme Başkanı Şengün, “Halil Behiç oğlun burada görüyor musun?" diye seslendi. Gürcihan da bunun üzerine ayağa kalkarak, izleyici sıralarında bulanan 18 yaşındaki oğlunu görme ve el sallama imkanı elde edince mahkemede duygulu anlar yaşandı.

Bazı sanık avukatları müvekkillerini cezaevinde ziyaret etmekte zorlandıklarını belirterek, duruşma öncesi sanıklarla yarım saat görüşme imkanı tanınmasını talep ettiler.

SANIKLARDAN İLGİNÇ YANITLAR

Öte yandan 46'sı tutuklu 86 sanığın yargılandığı Ergenekon Davası'nın bugünkü duruşması, tutuksuz sanıkların kimlik tespiti ile başladı.

Tutuksuz sanıkların kimlik tespiti sırasında gazeteci Güler Kömürcü, 9 ay önce evlendiğini ve adının Güler Kömürcü Öztürk olarak mahkeme kayıtlarına geçmesi gerektiğini söyledi. Geliri sorulan Kömürcü'nün "Hazırdan yiyorum" yanıtı şaşkınlığa neden oldu.

Tutuksuz sanıklardan bazıları kimlik tespiti sırasında mahkeme başkanının "Ne iş yapıyorsunuz?" sorusuna "Bu soruşturmada adım geçince işsiz kaldım" yanıtını verdi.

KERİNÇSİZ'DEN AİHM UYARISI

Silivri Cezaevi'nde devam eden Ergenekon Duruşması'nda kimlik tespitinin ardından, sanık ve avukatlarının usule ilişkin talepleri dinlendi. Mahkemede söz alan sanıklardan Kemal Kerinçsiz, duruşmada hukuk ihlalalerinin yaşandığını öne sürdü. "Eğer suçlu olsaydık bu ihlalleri düzeltmeye çalışmayarak, ilerleyen süreçlerde bunu Yargıtay'da lehinize kullanırdık." diyen Kerinçsiz, bu eksikliklerin ileride Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) milyonlarca dolarlık tazminata neden olacağını ifade etti.

Kerinçsiz, duruşmanın İstanbul'da yapılmasının da, Danıştay saldırısının Ankara'da gerçekleşmesi nedeniyle hukuka aykırı olduğunu belirterek, bu mahkemenin yetkisiz olduğunu dile getirdi.

Ergenekon savcılarını da suçlayan Kerinçsiz, savcılarının ellerinden gelse mavi gözlü büyük Türkü Ergenekon'un kurucusu olarak göstereceğini söyledi. Sanıklardan Oktay Yıldırım da, soruşturma öncesinde basının kendilerine hakarete varan suçlamalar yönelttiğini söyledi. Basına sınırlama getirlimsini istemediklerini ifade eden Yıldırım, "Duruşma salonuna canlı yayın dahil alınabildiği kadar gazeteci alınsın; çünkü sizden önce onlar bizi yargıladı. Daha önce tek bir kelime söylemedim. Hukuki olarak bugün konuşmam gerekiyor ve konuşacağım." ifadelerini kullandı.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*