'Ergenekon hastaları'na GATA engeli!

'Ergenekon hastaları'na GATA engeli!.15529
  • Giriş : 17.06.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 16.06.2009 / 23:35:26

Cezaevinden çıkışı GATA'ya gitmekte bulan sanıkların işi artık eskisi gibi kolay olmayacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanan sanık sayısı 150 oldu. Emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un aralarında bulunduğu 56 sanık 20 Temmuz 2009'da ilk kez hakim karşısına çıkacak. Sanıkların kimlik tespitlerinin yapılması ve 1.912 sayfalık ikinci iddianamenin okunmasının yaklaşık 2 hafta sürmesi bekleniyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2 bin 455 sayfalık iddianame ile açılan ilk davayı ise 3 Ağustos 2009'a erteledi. Bu kapsamda adli tatilde de aralıksız yargılama yapacak mahkemenin 86 sanıklı ilk dava ile 56 sanıklı ikinci davayı birleştirmesi bekleniyor. 8 sanıklı Danıştay saldırısı davası hakkında da birleştirme kararı verilmesi durumunda 3 Ağustos'taki duruşmada Veli Küçük, Alparslan Arslan, Tuncay Özkan, Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 150 sanık hakim karşısında olacak. Bu arada Silivri Cezaevi Kampüsü'nde inşa edilen yeni salon 20 Temmuz'daki duruşma için hazır.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, yüzyılın davasının görüldüğü Silivri Cezaevi Kampüsü'ndeki gelişmeler ve yapılan yeniliklerle ilgili bilgi verdi. İstanbul'da katıldığı bir sempozyumda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kalaman, Ergenekon davası sanıklarının yargılanmasının devam edeceği yeni spor salonu şeklindeki mahkeme salonunun inşaatının tamamlandığını söyledi. 180'i sanık olmak üzere avukat, basın mensupları ve izleyici olarak toplam 753 kişiyi alabilecek salonun 20 Temmuz 2009'daki duruşmaya hazır olduğunu bildirdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşmalara ara vermesi üzerine bu hafta içinde mevcut salondaki görüntülü kayıt yapan elektronik sistemin yeni salona taşınacağını kaydetti. Kalaman ayrıca, duruşmayı takip eden gazeteciler için de kafeteryası da olan özel bir yer ayarlandığını açıkladı. Basın mensuplarının bir kontrol noktasından geçerek direkt duruşma salonuna girebileceğini kaydeden Kalaman, basın araçları için de duruşma salonunun yanında yer yapıldığını dile getirdi.

SANIKLAR GATA'YA GİTMEDEN TEDAVİ OLABİLECEK

Silivri Cezaevi'nde sağlık ünitesi bulunduğunu, doktor sayısı yeterli olmadığı için sağlık hizmetinin dışarıdan alındığını anlatan Kalaman, Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle sağlık birimlerinin Sağlık Bakanlığı'nca uygun görülecek hastanelere bağlanacağını belirtti. Kalaman, "Böylece dışarıya taşıma içinden kurtulmuş olacağız. Buralarda basit ameliyatlara varana kadar her türlü sağlık hizmeti sunulacak. Ankara Sincan'daki ünite faaliyete geçti. Silivri'deki de en yakın zamanda hizmete geçecek." şeklinde konuştu.

Ergenekon davası sanıkları ile ilişkileri nedeniyle Silivri Cezaevi'ndeki bazı müdürler hakkında açılan soruşturmanın tamamlandığını anlatan Kalaman, 3-4 müdürün yerinin değiştirildiğini bildirdi. Kalaman, bazı sanıklarını 'Cezaevinde su akmıyor, bilgisayara ulaşamıyoruz' şeklindeki şikâyetlerinin de gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*