Ergenekon iddianamesi Amerikan basınında

Ergenekon iddianamesi Amerikan basınında.22587
  • Giriş : 15.07.2008 / 00:12:00
  • Güncelleme : 14.07.2008 / 23:59:50

Ergenekon iddianamesinin açıklanması Amerikan internet sitelerinde de son dakika haberi olarak yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası haber ajanslarının metinlerine yer veren gazeteler, aralarında eski Ordu komutanlarının da bulunduğu 86 kişinin darbe girişimi nedeniyle terörizmle suçlandığını yazdı.

New York Times, Washington Post ve Washington Times gibi gazeteler internet adreslerinde yer verdikleri ajans haberlerinde iddianamenin hükümet ve seküler gruplar arasındaki güç mücadelesinin son perdesi olarak görüldüğü yorumu yapıldı. Türkiye'deki darbelerin listesini veren ajanslar, analistlerin, "Komuta kademesinin desteği olmadan emekli generallerin darbe yapması çok zor, geçmişte bu tür girişimlerin hepsi akamete uğradı" ifadelerine yer verdi.

ABD hükümetinin finanse ettiği Amerika'nın Sesi (VOA) radyosunun Türkçe servisi ise haberi internet sitesinde manşetten duyurdu. VOA, gözaltıların AK Parti'nin "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmakla" suçlanıp, kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Anayasa Mahkemesi'ne açtığı dava için geri sayımın sürdüğü bir dönemde yoğunlaştığına dikkat çekti. VOA, soruşturmayla ilgili olarak "Muhalefet başta olmak üzere kamuoyunun 'demokrat' birçok kesimi tarafından "İddianame bile ortada yok. AKP, kapatma davasının intikamını almaya çalışıyor" diye eleştirildi." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*