Ergenekon iddianamesi yarın açıklanacak

Ergenekon iddianamesi yarın açıklanacak.11057
  • Giriş : 13.07.2008 / 14:01:00

'Ergenekon Soruşturması''na ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 48'i tutuklanan 85 şüphelinin yer aldığı iddianameyle ilgili yarın açıklama yapılması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu Beşiktaş Adliyesi'nde görev yapan İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından bir yılı aşkın süredir yürütülen ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında hazırlanan iddianameye ilişkin incelemenin devam ettiği bildirilmişti.

İddianamenin, yarın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı tarafından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde açıklanması bekleniyor.

İddianamede, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı (İP) Doğu Perinçek'in de yer aldığı 48'i tutuklu 85 şüphelinin yer alması öngörülüyor.

Ümraniye'de bir gecekonduda 12 Haziran 2007'de, el bombaları ve fünyelerin ele geçirilmesinin ardından açığa çıkartıldığı kaydedilen ''Ergenekon terör örgütü''ne ilişkin iddianame, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine aktarılarak kayıt altına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan iddianame, toplam 40 bölümden oluşuyor ve yaklaşık 2500 sayfayı buluyor. 60 sayfasında sadece ''Danıştay saldırısı'' ele alınan iddianamede, suikast sonucu öldürülen bazı kişilerin de adı geçiyor.

-SORUŞTURMA SÜRECİ-

''Ergenekon Soruşturması'' kapsamında, son gözaltına alınan kişilerden önce, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Kuddusi Okkır'ın da bulunduğu 49 kişi tutuklanmıştı.

Bu kişilerden, sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen Kuddusi Okkır, tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetmiş ve tutuklu sayısı 48'e düşmüştü.

-TUTUKLANANLAR-

Soruşturmanın kapsamında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, İP Genel Sekreteri Nusret Senem, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın sözcüsü Sevgi Erenerol, avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Astsubay Oktay Yıldırım, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, eski Yüzbaşı Zekeriya Öztürk, emekli Yüzbaşı Gazi Güder, emekli Astsubay Mahmut Öztürk, emekli Astsubay Orhan Tunç, eski uzman çavuş Muhammet Yüce, Bekir Öztürk, Murat Çağlar, eski polis memuru Aydın Yüksek, yazar Ergün Poyraz, ''Susurluk davası'' hükümlüsü Sami Hoştan, Doç. Dr. Ümit Sayın, Doç. Dr. Emin Gürses, gazeteci Vedat Yenerer, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Akfırat, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan, Hayrettin Ertekin, Mehmet Demirtaş, Muzaffer Şenocak, İsmail Yıldız, Mete Yalazangil, Ayşe Asuman Özdemir, Hüseyin Gazi Oğuz, Kahraman Şahin, Erol Ölmez, Erkut Ersoy, Hüseyin Görüm, Oğuz Alpaslan Abdülkadir, Abdullah Arapoğlu, Ümit Oğuztan, Vatan Bölükbaşoğlu, Muammer Karabulut, Abdülmüttalip Tonçer, Selim Akkurt, Hikmet Çiçek, Ali Kutlu, Rasim Görüm ve Behiç Gürcihan tutuklanmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk savcılıkça, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu da mahkemece serbest bırakılmıştı.

Selçuk'un yurt dışına çıkışı yasaklanırken, Alemdaroğlu'nun da her ayın 1. ve 15. günü ev adresine en yakın polis merkezinde imza vermesi karara bağlanmıştı.

-SON OPERASYON-

Soruşturmaya ilişkin son operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanmalarına karar verilen ADD Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve ATO Başkanı Sinan Aygün ile diğer 7 tutuklunun da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında ek iddianame düzenlenmesi bekleniyor.

Son operasyonda gözaltına alınanlardan emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Osman Gürbüz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, İbrahim Özcan, Birol Başaran, Durmuş Ali Özoğlu ve Kemal Aydın da tutuklanmıştı.

Bu kişilerin de tutuklanmasıyla, geçen yıl başlatılan soruşturma kapsamındaki tutuklu sayısı 58'e yükselmişti.

Son operasyonun ardından adliyeye sevk edilen, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, İP Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Akkoç, Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yazar Erol Mütercimler ile Türkiye Gençlik Birliği'nin önceki Genel Başkanı Adnan Türkkan'ın da bulunduğu 11 kişi ise savcılık ya da mahkemeden serbest bırakılmıştı.

-BAŞSAVCI VEKİLİNİN AÇIKLAMASI-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine aktarılan iddianameyle ilgili açıklamayı geçtiğimiz cuma günü yapmayı planladıklarını, ancak kapsamlı olan iddianame üzerindeki inceleme tamamlanamadığı için açıklamanın yarın saat 11.00'de yapılmasının öngörüldüğünü bildirmişti.

Çolakkadı, açıklamanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve kendisi tarafından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinin bahçesinde yapılabileceğini kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*