Ergenekon iddianamesinde kodlu 20 tanık

Ergenekon iddianamesinde kodlu 20 tanık.21359
  • Giriş : 13.07.2008 / 09:40:00
  • Güncelleme : 13.07.2008 / 19:32:18

2 bin 455 sayfalık iddianamede 20 gizli tanık var. Kimlikleri açıklanmayan tanıklar rakamla kodlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Veli SARIBOĞA- Önder ŞUŞOĞLU'nun haberi

Ergenekon örgütüne yönelik iddianamenin yarın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından açıklanması bekleniyor. Üç savcı tarafından 13 ayda tamamlanan Ergenekon iddianamesinde 40 ana başlık yer alıyor. 2 bin 455 sayfalık Ergenekon iddianamesinin 400 klasörden oluşan dosyası 3 adet DVD'ye kopyalandı. 48'i tutuklu 85 ismin yer aldığı iddianamede, her şüpheli için 5 ayrı bölümün ayrıldığı öğrenildi. Savcılara iddianame kapsamında yaklaşık 20 gizli tanığın ifade verdiği öğrenildi. Can güvenliği nedeniyle kimlikleri açıklanmayan ve rakamlarla kodlanan tanıkların ifadelerinin, iddianamenin hazırlanmasında önemli bir yer tuttuğu öğrenildi.

İKİ GİZLİ TANIK SARSACAK

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz başkanlığındaki üç savcı tarafından İstanbul Levent'teki Ticaret Mahkemeleri'nde ayrılan özel bir bölümde 3 aydır devam eden çalışma sonucu yazımı tamamlanan iddianamede, en sarsıcı bilgi ve belgeleri 20'ye yakın gizli tanığın verdiği ifadeler oluşturuyor. Can güvenliği nedeniyle kimlikleri açıklanmayan tanıklar rakamlarla kodlandı. Gizli tanıklardan ikisinin verdiği bilgilerin çok önemli olduğu öğrenildi.

DÖRDÜNCÜ DARBE GİRİŞİMİ

Ergenekon iddianamesindeki Sarıkız', 'Ayışığı' ve son düzenlenen 6'ıncı dalga operasyonda ortaya çıkan 'Eldiven' isimli darbe hazırlıklarının dışında, dördüncü bir darbe planının da hazırlığının yapıldığı öne sürülüyor. 4'üncü darbe planı hazırlığının, Ergenekon örgütü içerisinde bulunan "Cumhuriyetçi Çalışma Grubu" tarafından hazırlandığı iddia ediliyor. Cumhuriyetçi Çalışma Gurubu'nun Kasım 2002'de, AKP'nin iktidara gelmesinden sonra Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde, daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Batı Çalışma Grubu'nun benzeri olarak kurulduğu iddia ediliyor.

ERUYGUR İDDİASI

Bu grubun kurulduğu dönemde Jandarma Genel Komutanı olan emekli orgeneral Şener Eruygur ve Jandarma İstihbarat Başkanlığı Teknik İstihbarat Daire Başkanı olan emekli albay Hasan Atilla Uğur, şu anda tutuklu. Aynı dönemde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı olan emekli tuğgeneral Levent Ersöz ise aranıyor. Grubun Eruygur'un talimatı ile kurulduğu iddia ediliyor. İddianamede, Danıştay saldırısına ve Hrant Dink suikastine de yer verildiği öğrenildi. Dink suikastı, 60 sayfa yer ayrılan Danıştay saldırısı ile birlikte, "ülkede kaos yaratacak eylemler" başlığı altında yer alıyor.

Türban konusunda Demirel'e destek

DİYALOG Grubu'nun toplantıları yaptığı dönemde türban tartışmaları vardı. 16 Mart 2006 tarihinde Gür Kent Otel'de en geniş katılımlı toplantı sonrasında bir açıklama yapılmamıştı. Grup 7 Mayıs 2006'da 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında yaşanan "türban" polemiğinde bir bildiri yayınlamış ve Demirel'e destek vermişti. Türban tartışmalarının Türkiye'yi kilitlediği bu dönemde, 17 Mayıs 2006'da Danıştay saldırısı meydana geldi. Öldürülen Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in cenaze töreni hükümeti protesto gösterisine dönüştü. Eski Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlanarak komaya girmesi de güne damgasını vurdu.

Ergenekon toplantılarına Sedat Peker de katılmış

ÜÇ savcı tarafından Levent'teki ticaret mahkemelerinde ayrılan özel bir bölümde, 3 aydır devam eden çalışma sonucu yazımı tamamlanan iddianamede, örgütün yurtdışı bağlantılarına da yer verildi. İddianamede, soruşturma kapsamında tutuklanan emekli tuğgeneral Veli Küçük, örgütün üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Doğu Perinçek, Türk Ortodoks Patrikhanesi sözcüsü Sevgi Erenerol, Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz ile organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in zaman zaman yurtdışında bir araya gelerek toplantılar ve seminerler yaptığı anlatıldı. Peker, 2004'ten bu yana, Şener Eruygur ile Hurşit Tolon'un da gönderildiği Kandıra F Tipi Cezaevi'nde bulunuyor.

Ersöz ve Çömez'e Kırmızı Bülten

Emekli tuğgeneral Levent Ersöz ile eski milletvekili Turan Çömez hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Rusya'da bulunan Ersöz ile İngiltere'de bulunan Çömez'in iade edilmesi için İnterpol aracılığıyla 184 ülkeye talepte bulundu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*