Ergenekon-Malatya bombaları kardeş çıktı

Ergenekon-Malatya bombaları kardeş çıktı.7843
  • Giriş : 23.02.2009 / 23:05:00

Ankara Yenimahalle’de geçtiğimiz günlerde 2 ayrı eve yapılan baskında 3 kişi, 2 el bombası ile yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Malatya'da gözaltına alınan ve Ergenekon Soruşturması kapsamında ifade veren Veysel Şahin'de bulunan 3 el bombasından biri ile Ankara'da El Kaide hücresi oldukları gerekçesiyle tutuklanan 3 zanlıda ele geçirilen el bombalarından birinin kafile numaraları örtüştü. Ankara Yenimahalle'de geçtiğimiz günlerde 2 ayrı eve yapılan baskında 3 kişi, 2 el bombası ile yakalandı. El Kaide hücresi oldukları yönündeki ihbar üzerine yakalanan zanlılar H.Y. ve A.C.A., kendilerine el bombalarını veren kişinin R.C.Y. adlı kişi olduğunu söyledi. Ankara polisi, Kırıkkale'de yaptığı operasyonla R.C.Y.'yi de gözaltına aldı. R.C.Y., Alman yapımı DM-41 tipi el bombalarıyla bağlantısı olmadığını öne sürerken, diğer 2 zanlı, sohbet ortamlarında R.C.Y.'nin, kendilerine “Güneydoğu'da, Kuzey Irak'ta ve Afganistan'da bulunduğunu ve PKK ile mücadele ettiğini” anlattığnı söyledi. R.C.Y., H.Y. ve A.C.A., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Peker'e mesaj

H.Y.'nin evinde yapılan aramada, Milli Yol dergisinin bazı sayıları bulundu. H.Y.'nin Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e “geçmiş olsun” mesajı gönderdiği anlaşıldı. H.Y., mesajı, Peker'e ait olduğu belirtilen “Öztürkler” sitesi aracılığıyla gönderdiğini anlattı. H.Y., Peker için, “Kendisine sempatim var” dedi.

İkisi aynı kafileden

Soruşturma kapsamında, Ankara Emniyeti, ele geçirilen 2 el bombasını Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. 2 el bombası üzerinde yapılan incelemede kritik bir ipucu günışığına çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü Bomba Bilgi Merkezi'ndeki kayıtlara göre, Alman yapımı el bombalarından bir tanesinin, geçen mayıs ayında Malatya'da çete faaliyeti gösterdiği gerekçesiyle gözaltına alınan Veysel Şahin'de ele geçirilen el bombalarından biriyle aynı kafileden olduğu ortaya çıktı. Hazırlanan “el bombası kafile tablosu” emniyet tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Şahin'in ifadesi

Geçen mayısta Malatya'da tutuklanan Kerkük Kardeşlik Derneği Başkanı Veysel Şahin'in, Ergenekon Soruşturması savcılarının isteği üzerine verdiği ifade de bu bağlantıyla önem kazandı. Şahin, Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla verdiği 6 sayfalık ifadesinde iki ayrı konu çerçevesinde el bombalarından söz etmişti. Şahin, Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne yönelik bombalama olayı sırasında kullanılması planlanan 4 el bombasının albay rütbesindeki bir kişi tarafından kendisine verildiğini öne sürdü.

Barzani'ye suikast iddiası

Yakalandığı gün el bombalarının kendisinden geri alındığını iddia eden Şahin, söz konusu albay rütbesindeki kişinin Ergenekon soruşturmasında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'le iyi tanıştığını ifade etti.

Şahin, ifadesindeki diğer bomba olayını ise, “Albay, Mesud Barzani'nin Ankara'ya gelişinde konvoya atmam için 3 bomba vermişti. Barzani, Ankara'ya geldi ama ben eylemi yapamadım” demişti.

Birbirinden farklı iki ayrı soruşturma dosyasının kritik bir ipucuyla aynı noktada buluşması, yeni soru işaretlerini de gündeme getirdi. 3 zanlının Malatya'daki Şahin'le bağlantısı araştırılıyor. Ankara'da ele geçirilen el bombalarıyla ilgili bilgilerin Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na da gönderildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*