Ergenekon operasyonu, JİTEM'i yeniden tartışmaya açtı

Ergenekon operasyonu, JİTEM'i yeniden tartışmaya açtı.10097
  • Giriş : 07.02.2008 / 09:00:00

Binbaşı Cem Ersever'in arşivini bulabilmek için özel arama timi kurulmuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jandarma içinde oluşturulduğu iddia edilen yapılanmanın önde gelen isimlerinden Ahmet Cem Ersever'in arşivinin de bu operasyonda ele geçirildiği öne sürüldü.

JİTEM'in en önemli komutanı olarak gösterilen Ersever'in avukatı Emin Emir, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ersever'in 1993'te öldürülmesinin ardından devlet yetkilileriyle arşivi günlerce aradıklarını anlatan Emir şu bilgileri verdi: "Vefatından sonra Ankara Jandarma İl Komutanlığı'nda özel bir tim oluşturuldu. Ersever'in kaldığı yerleri tek tek aradık. O dönem, Ersever'in arşivi yüzünden öldürülmüş olabileceğine dair kuvvetli soru işaretleri vardı. Tüm aramalarımıza rağmen arşive ulaşamadık, sadece boş bir bilgisayar bulduk." Arşivi elinde bulunduran kişinin cinayetle bağlantısı olabileceğini de ima eden Emir, "Bu şahıs, arşivin niye kendisinde olduğunu, o dönemde niçin teslim etmediği- ni açıklamalı. Bunu yapamıyorsa, üzerindeki şüpheler yoğunlaşır." dedi.

JİTEM komutanlarından binbaşı Ahmet Cem Ersever, 17 Mart 1993'te ordudaki görevinden istifa etti. Daha sonra bazı gazete ve dergilere Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve Güneydoğu'daki faili meçhullerle ilgili açıklamalar yapan Ersever, Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili olarak mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993'te Ankara'ya gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. 4 Kasım 1993'te Elmadağ'da cesedi jandarma tarafından bulundu. Eski bir asker olan Avukat Emin Emir, JİTEM'in kurucularından olduğu iddia edilen Ersever'le 1989 yılında, 'Kürtler, PKK ve Abdullah Öcalan' isimli kitabının dağıtımında yaşadığı zorlukların ardından tanıştı. Kitabın basımı için Ersever'e yardım etti. Daha sonra Ersever'in avukatlığını da üstlendi. Emir, Ersever'i savunmak için şehir dışına çıktığında JİTEM tarafından korundu.

Avukat Emir, JİTEM'in kurucusunun iddia edildiği gibi Veli Küçük olmadığını savunuyor. Teşkilatın Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in bilgisi dahilinde oluşturulduğunu ileri süren Emir, Veli Küçük'ün amacının 'parsayı toplamak' olduğunu savunuyor. JİTEM'in G.Doğu'da terörün yoğun yaşandığı illerde istihbarat sağlamak için oluşturulduğunu belirten Emir, daha sonra ise Jandarma Genel Komutanlığı'na bilgi vermek için Ankara'da bir merkez oluşturulduğunu kaydediyor. Emir, Cem Ersever zamanında bu birimlerin tek çatı altında toplandığına dikkat çekiyor.

JİTEM'in terörle mücadelede istihbarat toplama noktasında büyük başarı sağladığını vurgulayan Emir, "O dönem Abdullah Öcalan'ı adım adım izleyebiliyorlardı." diyor. Emir, JİTEM'in bölgede efsane haline gelmesinin ardından resmi ya da diğer bazı kişilerin teşkilatın ismini kullanıp gayr-i hukuki işler yapmış olabileceğini söylüyor. Avukat Emir'e göre JİTEM'in kurucusu Veli Küçük değil. Küçük Paşa, JİTEM üzerinden kendine rant sağlamaya çalışıyor. Emir, "JİTEM sanki Küçük'ün iradesiyle mi kuruldu? JİTEM resmi bir teşkilattı, devlet teşkilatıydı." şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious