Ergenekon operasyonu hakkında 'günlük' iddiası

Ergenekon operasyonu hakkında 'günlük' iddiası.9314
  • Giriş : 03.07.2008 / 01:22:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 23:59:32

Eruygur ismi eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüklerde sıkça geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon Operasyonu'nun kapsamının emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'a kadar uzanması ile birlikte yeni bir tartışma gündeme geldi: Ümraniye'deki bir gecekonduda başlayan soruşturma bir darbe hazırlığı iddiasının ortaya çıkarılmasına doğru mu yönlendiriliyor? Özellikle Eruygur'un isminin eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’e ait olduğu ileri sürülen günlüklerde darbe hazırlayıcısı olarak sık sık geçmesi bu iddaları güçlendirdi.

Nokta dergisinde 29 Mart 2007- de yayınlanan ve 2004’te AKP iktidarına karşı ’Sarıkız’ ve ’Ayışığı’ adıyla iki darbe hazırlığı yapıldığını iddia eden günlüklerin operasyonun özellikle son dönemlerinde dikkate alındığı öne sürülüyor.

Dönemin Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur ve Org. Hurşit Tolon’un adı Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen günlüklerde şu şekilde geçiyordu:

JANGENK kışkırtıcı rol oynuyor!

(22 Eylül 2003):

Sezdiğimi kadarı ile JANGENK (Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ) kışkırtıcı rol oynuyor. İllaki bir şeyler yapılmalı, diyor. JANGENK tam bir şahin. 10 Mart 2004’te darbe yapılmasını istiyor. (VATAN ın notu: 28 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerden önce...)

Org. Tolon ve Eruygur aynı panelde

(3 Aralık 2003):

Hurşit Tolon: (Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün yönettiği bir toplantıda söz alarak...) Bu iktidar ne olduğunu ortaya koydu. Ancak takiyyeye başvuruyor. Arkasında ABD, AB var. Bunlar Ortadoğu’yu 1915’te yaptıkları gibi şekillendirmek istiyorlar.

Şener Eruygur: Söylenecekler söylendi. Bir-iki konu eklemek istiyorum. Her şey elden gidiyor. Örneğin Emniyet, jandarma ile yarışıyor ve onu kötüleyerek yükselmeye çalışıyor. WEB sayfası açmışlar, Başbakan’ı destekliyorlar.

SARIKIZ’daki planlar neydi?

* (6 Aralık 2003):

Önce basını ele geçirmeye çalışacaktık. Sonra rektörlerle temas edip öğrencileri sokağa dökecektik. Sendikalarla aynı şekilde hareket edecektik. Sokaklara afiş astıracaktık. Derneklerle temas edip onları da hükümet aleyhine teşvik edecektik. Bütün bunları yurt çapında yapacaktık. Yukarıdakiler SARIKIZ olarak anılacaktı

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious