Ergenekon operasyonunda Hürriyet neden pasif kaldı?

Ergenekon operasyonunda Hürriyet neden pasif kaldı?.15179
  • Giriş : 15.04.2008 / 15:13:00

Taraf, Star ve Yeni Şafak Ergenekon'un perde arkasını yazarken Hürriyet neden geri planda kaldı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon Operasyonunda, Star&Taraf&Yenişafak gazetelerinin, özel haberleriyle büyük gazeteleri geçmesi ilginç bir durum. Böylesine çok yönlü bir olayda, büyük gazetelerde küçük özel haberler bile bulunamaması nasıl açıklanmalı? Geniş imkanları ve muhabir kadrolarıyla özellikle Hürriyet ve Milliyet'in bu konuda haber üretemediğine inanmak ne derece doğru?

Daha düşük maaşlarla çalışmalarına, daha zor şartlarda haber takip edebilmelerine rağmen Taraf muhabirleri Hürriyet'i nasıl tek bir özel haber bile yapamayacak kadar silebildiler?

Son anda sayfadan çıkan haberler

Hürriyet'in Ergenekon konusunda özel haber bulamadığı için yayınlayamadığını söylemek en başta Hürriyet muhabirlerine haksızlık olur. Operasyon kapsamında İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu'nun gözaltına alındığı gün Hürriyet muhabirleri, Taraf&Star&Yenişafak'takiler kadar özel haberle döndüler gazetelerine.

Gelen o özel haberler dengeli biçimde Hürriyet sayfalarında yer de bulmuştu. Bir yandan “83 yaşındaki Selçuk'un gözaltına alınış biçimine tepki haberleri” sayfalarda yer bulurken; diğer taraftan haklarındaki iddialar, telefon dinlemeleri ve delillerden oluşan haberler sayfada yer bulmuştu. Yani dengeli içerik oluşturulmuştu.

Derken akşam saatlerinde ani bir değişiklik yaşandı. Zirveden gelen müdahale sonrası “Özel Ergenekon haberleri” sayfalardan çıkartıldı. Hürriyet ertesi gün rutin haberlerle ve İlhan Selçuk'un gözaltına alınış biçimini eleştiren satırlarla çıktı bayilere.

Haberlerini ertesi gün gazetede uçmuş olarak gören Hürriyet'in polis ve adliye muhabirleri, yönetimin mesajını ertesi ve ertesi günlerde çıkmayan özel haberleriyle aldılar.

Oysa Hürriyet'in editör koltuğuna oturan Serhan Yediğ, Haber Koordinatörü Necdet Açan ve tabiki Sefa Kaplan “derin devlet, Susurluk, Ergenekon” gibi konularda uzmandılar.

Serhat Yediğ ve Necdet Açan ortak imzalı “Derin Devletin Peşinde” kitabı bu konuda kaynak niteliğinde..

Hürriyet bu potansiyelini kullanarak bile diğer gazetelere fark atabilirdi. Ama yapmadı. Dolayısıyla sadece Taraf&Star&Yenişafak üçlüsünde Ergenekon haberlerinin boy göstermesini “servis” biçiminde yorumlamak; Ruşen Çakır sığlığına düşmek olur.

Tam tersine bu Hürriyet ve ardçılarının seçtiği bilinçli tercih.

Hürriyet muhabirleri bunu anladı ve bu konuda kalem oynatmayı bıraktılar. Tıpkı, Ertuğrul Özkök'ün uzun süre önce gazetecilik yapmayı bıraktığı gibi.

POSTMEDYA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious