Ergenekon örgütü ile bağlantılı doçentler tutuklandı

Ergenekon örgütü ile bağlantılı doçentler tutuklandı.12995
  • Giriş : 27.02.2008 / 10:30:00

Doç. Dr. Emin Gürses, Doç. Dr. Ümit Sayın ile emekli öğretim üyesi Orhan Tunç tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akademisyenlerin de tutuklanmasıyla birlikte operasyon kapsamında tutuklu sayısı 38'e yükseldi. Ergenekon çetesine yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Sayın, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Gürses, emekli öğretim üyesi Orhan Tunç, gazeteci Vedat Yenerer, ünlü kuyumcu Hayrettin Ertekin ve Noel Baba Vakfı Başkanı Muammer Karabulut ile Coşkun Çalık, polisteki sorgularının ardından dün mahkemeye sevk edildi. 22 Şubat'ta gözaltına alınan zanlılar İstanbul adliyesinde savcılar tarafından sorgulandı. 14 saatlik sorgunun ardından zanlılardan Coşkun Çalık savcılık tarafından serbest bırakılırken diğer 6 zanlı tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

Zanlıların nöbetçi mahkemedeki sorgusu 03.30'da bitti. Aralarında akademisyenlerin de yer aldığı altı zanlı çıkarıldıkları mahkemece, 'terör örgütü üyeliği, ruhsatsız silah bulundurmak, vahim nitelikte silah bulundurmak ve halkı isyana tahrik etmek' suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlılardan Doç. Dr. Gürses'in 'akademisyenleri fişlediği' iddia edilmiş, Doç. Dr. Sayın'ın ise bazı asker ve kuvvacılarla yaptığı bilgisayar yazışmaları ortaya çıkmıştı.

13 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen el bombalarıyla başlayan süreçte emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu kamuoyunda tanınan isimler cezaevine girmişti. Akademisyenlerin de tutuklanmasıyla birlikte operasyon kapsamında tutuklu sayısı 38'e yükseldi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious