Ergenekon sanığı rektöre by-pass

Ergenekon sanığı rektöre by-pass.15072
  • Giriş : 24.06.2009 / 16:59:00

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde by-pass ameliyatı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde by-pass ameliyatı oldu.

Hastane bahçesinde eşinin durumu hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Merih Yurtkuran, "Mustafa Hoca, by-pass operasyonu geçirdi. Yeni haber aldık, 4 damarı değişti. Ameliyat gayet başarılı geçti. Şu an yoğun bakımda uyutuluyor" bilgisini verdi.

Ameliyattan sonra ilk 48 saatlik sürenin riskli olduğunu ifade eden Yurtkuran, "Kolay bir operasyon değildi. Ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Çünkü şekeri ve tansiyonu olduğu için enfeksiyon riski olabilir ya da bazı sistematik problemler çıkabilir. Çünkü ameliyat yüzde 48 ölümcül risk taşıyordu" diye konuştu. Bundan sonrası için bekleme döneminde olduklarını ifade eden Merih Yurtkuran, "Burada öncelikle eşimin sağlığı diyorum. Bundan sonra bir bekleme dönemindeyiz, biz de bu kadarını biliyoruz. Eğer her şey yolunda giderse başka bir ölümcül hastalığı daha var; kanser hastası. Bu operasyon sonrasında komplikasyonlar oluşmazsa doktorlar kanser tedavisine de başlamayı düşünüyorlar" dedi.

Yurtkuran, bir gazetecinin, eşi için "Tekrar tahliye talebinde bulunacak mısınız?" sorusuna "Avukatımızla görüşmemiz lazım. Benim bildiğim tekrar bir itiraz hakkı var. O yapıldı ya da yapılacak. Avukatımız bu konuda daha bilgili.

Ben bu konuda çok bilgili değilim. Ben sağlığıyla daha çok ilgileniyorum. Tabii ki bir an önce beraat etmesini isterim. Yargılanmasını da hiç istemem zaten. Bütün bunlar değerlendirilecektir" yanıtı verdi.

"Daha önce, eşinizin tedavisinin sürmediği yolunda bazı haberler çıkmıştı" sözleri üzerine de Yurtkuran, şöyle konuştu:

"Bu konuda sanıyorum bir yanlış anlaşılma olmuş. Gerek Silivri
Cezaevi"nde ve gerekse naklini istediği Silivri Devlet Hastanesinde son derece iyi bakıldı. İlaçları tam olarak verildi. Muhteşem bir şekilde tansiyonunu ölçtüler ama tabii 12 tane ilaç kullanıyor. Tutukluyken o stres altında zaman zaman tansiyon ilaçlarını karıştırmış olabilir. Fazla tansiyon ilacı aldığından, geldiğinde biraz hipoglisemisi vardı." Bu arada, Mustafa Yurtkuran"ın ameliyatından sonra Atatürkçü Düşünce
Derneği (ADD) üyeleri, hastane önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan ADD Yönetim Kurulu üyesi Turgut Ünlü, Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran"ın ağır bir ameliyat geçirdiğini belirterek, "Gazetelerin köşe yazarlarının da ifadesiyle "tıbbi, ahlaki, insani uluslararası bir skandal" ve "Habis vicdan kanseri" ile karşı karşıyayız" görüşünü savundu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*