Ergenekon sanığından savunma resti

Ergenekon sanığından savunma resti.19711
  • Giriş : 14.05.2009 / 13:20:00

Ergenekon davasının 86. duruşmasında tutuksuz olarak yargılanan sanıkların sorgulanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Zeki Yurdakul Çağman'dan savunma yapması istendi. Ancak Çağman savunma yapma ihtiyacı duymadığını söyledi.

Zeki Yurdakul Çağman, üzerine atılı suçu işlemediğini belirterek, "Ben değil bir terör örgütüne üye ne bir siyasi parti ne de dernek üyesiyim. Bu nedenle de savunma yapma ihtiyacı da duymuyorum" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından sanığın emniyet ve savcılıkta verdiği ifadeleri yüzüne okundu. Ardından ise çapraz sorgusu yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel iddianamede "Muzaffer Tekin'i tanıdığı Mete Yalazangil ile eskiden beri görüştüğü, şüpheliler Oktay Yıldırım, Mahmut Öztürk, Rafet Arslan ile irtibat halinde olduğu" belirtilen sanığa yargılananlardan kimleri tanıdığını sordu. Çağman bu soruya "Mahmut Öztürk aracılığı ile Oktay Yıldırım'ı tanıdım. Yıldırım ile sadece bir selamlaşmamız vardır. Sanıklardan Mete Yalazangil, Muzaffer Tekin'i de tanırım" dedi. Savcı Pekgüzel, "Vatansever Kuvvetler Güç Birliği, Kuvayi Milliye ve Kuvayi Milliye 1919 derneklerinin kuruluşunda görev yaptınız mı?" diye sordu. Çağman, "Hayır kesinlikle yapmadım" cevabını verdi.

Danıştay saldırısından sonra kendisini yaralayan Muzaffer Tekin'i arabasıyla hastaneye götürmesi de Savcı Pekgüzel tarafından Çağman'a soruldu. Çağman, "Olayı telefonla Zekeriya Öztürk haber verdi. Muzaffer beyi alıp Mahmut Öztürk'ün villasına götürdük. Yanımızda Zekeriya Öztürk vardı. Daha sonra hastaneye götürdük" dedi. Neden 112 Acil Yardım'ı arayıp ambulans çağırmadığı şeklindeki soruya ise "O an hastaneye götürmekten başka aklıma bir şey gelmedi. Anlamak için o atmosferi yaşamak lazım" dedi. Çağman hastaneye gidişleri sırasında Tekin'in Danıştay saldırısı olayından sonra üzerine atılan suçu gururuna yediremediğini bu lekeyle de yaşayamayacağını, ölmek istediğini kendisini hastaneye götürmemelerini istediğini söyledi. "Oktay Yıldırım'da bomba olduğunu bilir misiniz?" şeklindeki soruya ise Çağman, "Hayır" cevabını verdi.


-ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ HAYAL GÜCÜYLE SENARYO YAZMIŞ-

Zeki Yurdakul Çağman'ın ardından tutuksuz sanıklardan Tuğrul Derme'nin de ifadesi alındı. Operasyon yapıldığında 18 yaşında olan Derme avukatı ile geldiği duruşmada daha önce verdiği ifadeleri kabul etti. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını cevaplayan Derme, Kurtlar Vadisi dizisini izlediğini ve istihbarat konularına da meraklı olduğu için bir senaryo yazıp Ümit Sayın'a ulaştırmaya çalıştığını söyledi.

Pekgüzel, sanığa bir internet sitesinin olup olmadığını şeklindeki sorusuna Derme "Evet benim gtafiles.sitemynet.com adında bir sitem var" dedi. Bu siteyi hazırlarken birinden yardım alıp almadığı da sorulan Derme, "Hayır yardım almadım. Siteyi kendim kurdum" cevabını verdi. Sitesinde yazılan yazıların Ergenekon terör örgütünün hedefleriyle örtüşen nitelikte olduğu değerlendirmesini yapan Pekgüzel, "Bu kapsamlı bir proje.18 yaşındaki bir çocuğun yapabileceği bir şey değil. Birinden yardım aldınız mı?" diye tekrarladı. Derme, "Ben hayal kurdum. Televizyonlardaki dizileri izliyorum. Kitap okuyorum. Ergenlik dönemindeki geniş hayal gücüyle yazılmış konular bunlar. Örgütle ilgisi yok. Gizli bir belge olsaydı zaten internette yayınlamazdım" dedi. Kendisinin istihbarat içerikli bir senaryo yazdığını da belirten Derme bu senaryoyu Ümit Sayın'a gönderdiğini de belirtti. Öte yandan sanıklardan Kemal Kerinçsiz de savcının soru soruş şeklini eleştirdi. Kerinçsiz, "Savcı yorum yaparak ve yönlendirerek soru soruyor. Lütfen bu konuya dikkat edilsin" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*