Ergenekon sanıkların büyük yalanı!

Ergenekon sanıkların büyük yalanı!.16151
  • Giriş : 02.05.2009 / 19:45:00
  • Güncelleme : 02.05.2009 / 18:38:01

Ali Akkuş, Ergenekon sanıkları için en çok kullanılan yalanı deşifre etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon davasının gönüllü avukatlığına soyunanlar, savunmalarında 'gözaltına alınanların birçoğu birbirini tanımıyor bile' diyor. Mahkeme kararıyla yapılan teknik takiplerle elde edilen görüşme dökümleri ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın geriye dönük soruşturması ise bağlantıları gün yüzüne çıkarıyor.

 

1 Ocak 2000 yılına kadar gidilen araştırmada adı geçen sanıkların birbirleriyle kaç kez telefon teması kurduğu şemalarla gösteriliyor. Buna göre, Adil Serdar Saçan, evinde bombalar bulunan Oktay Yıldırım'ı 40 defa aramış. JİTEM'ci Arif Doğan, Gazi Mahallesi'ndeki kahvehaneyi kurşun yağmuruna tuttuğu iddia edilen Muzaffer Öztürk'le 89 defa görüşmüş.

İkinci iddianamenin ekleri resmî belgelerle dolu. Sanıklar hakkındaki iddialar birçok kurum tarafından çapraz kontrolden geçirilmiş. İlk anda birbirlerini tanımadığını söyleyen isimler ek klasörlere yansıyan belgelere göre, aslında bir cep telefonu kadar yakınmış. Örneğin bir dönem Kızıl Elma koalisyonu vardı. Veli Küçük, İstanbul Ülkü Ocakları eski Başkanı Levent Temiz ile Doğu Perinçek'in oğlunu bir araya getirmişti. Bu görüşme deşifre olduğu zaman ilgililer birbirlerini tanımadıklarını söylemişlerdi. Eklerdeki belgeye göre, Levent Temiz, Veli Küçük ile 68, Perinçek'le de 2 kez görüşmüş. Öztürk'ü çok arayan isimlerden biri de avukat Levent Temiz. 437 görüşmeleri var. Levent Temiz'in telefon dökümüne göre görüştüğü isimler ve sayısı şöyle: Muzaffer Tekin 44, JİTEM'ci Arif Doğan 5, Adil Serdar Saçan 19. Danıştay cinayeti, Ergenekon davasında örgütün silahlı eylemi olarak görülüyor. Tetikçi Alparslan Arslan ile telefon görüşmeleri ortaya çıkan Muzaffer Tekin intihara kalkışmıştı. Tekin'i hastaneye emekli Binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk getirmişti. Tekin'e teslim olmama fikrinin eski savcı Ertaç Giray tarafından verildiği iddia edilmişti. Kayıtlara göre Ertaç Giray, Zekeriya Öztürk'ü 504 defa aramış.

Firari Turhan Çömez ile Tolon'un arasının da iyi olduğu görülüyor. AK Parti'yi kapatma davası sürecinde Ferda Paksüt ile görüşen Çömez'in Tolon'un bilgisi dahilinde hareket ettiği iddia edilmişti. Tolon, Çömez'i 98 kez aramış. Bir dönem siyasetçi kimliği ile bilinen Emin Şirin'in de yargılanan emekli askerlerle yakın ilişkide olduğu görülüyor. Veli Küçük, Atilla Uğur, Şener Eruygur görüştüğü isimlerden bazıları.

En çok aranan isim Şener Eruygur

Ergenekon'un lider kadrosunda yer aldığı ileri sürülen Şener Eruygur, en çok aranan isimler arasında. Paşayı, Emin Şirin 11, Tuncay Özkan 19, Hurşit Tolon 43, Türk Ortodoks Kilisesi basın sözcüsü Sevgi Erenerol 46, Doğu Perinçek 6 kez aramış. Perinçek'in Tolon ile de 4 görüşmesi var. Şener Eruygur'un irtibat tutanağında en çok görüştüğü isim emekli bir asker. Tutuksuz yargılanan emekli Tuğamiral İlker Güven ile 434 defa görüşmüşler. Akit Gazetesi, Güven'le ilgili çok tartışılan bir belge yayınlamıştı. O belgede Güven'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 'üstad' seviyesine çıkmış ilk mason olduğu belirtiliyordu. İlginçtir, başta gazeteci Mustafa Balbay olmak üzere binlerce kişiyle yaptıkları görüşmeyi kaydeden istihbaratçı paşa Levent Ersöz'ün Eruygur'la 4 görüşmesi var.

Şu anda Silivri Cezaevi'nde kalan Veli Küçük de telefonla aranan isimler arasında. Kayıtlara giren bilgiye göre, Eruygur, Küçük'ü bir kez aramış. İşte Veli Paşa'yı arayanlardan bazıları: Turhan Çömez 15, Erol Mütercimler 152, Arif Doğan 18, Emin Şirin 20. Adli Tıpçı Ümit Sayın'ın da arayanı çok olmuş. Erol Mütercimler 326, Şener Eruygur 51, Hurşit Tolon 44, Adil Serdar Saçan 34 kez görüşmüş kendisiyle.

ALİ AKKUŞ-ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*