Ergenekon Savcısı Öz hakkında suç duyurusu

Ergenekon Savcısı Öz hakkında suç duyurusu.11923
  • Giriş : 01.07.2008 / 15:37:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 16:16:25

İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan, Ergenekon Savcısı Öz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kazan, elindeki soruşturmayı 11 aydır tamamlayamayıp, “dalga operasyonlar”a başvurmakla suçladığı Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü, elindeki soruşturmayı 11 aydır tamamlayamayıp ucu açık tutarak yaşanan gelişmelere göre “dalga operasyonlar”a başvurmakla suçladı. Kazan, Adalet Bakanlığı'na başvurarak, Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Avukat Turgut Kazan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e hitaben verdiği dilekçede, Ergenekon soruşturmasının üzerinden 11 ay geçtiğini ancak hala iddianamenin yazılamadığını hatırlattı. Yaşanan gelişmelere göre dalga operasyonlar sürdürüldüğünü ve yeni gözaltıların, soruşturmanın daha da uzatılacağını ortaya koyduğunu vurgulayan Kazan, şunları kaydetti:

“Makul süre kesinlikle aşılmıştır, Adil Yargılanma hakkı hiçe sayılmıştır. Dolayısıyla, hem soruşturmayı keyfi olarak uzatan ve sürekli ucunu açık tutup yaşanan gelişmelere denk operasyonlara başvuran ve bu uygulamasıyla toplumda dehşet yaratan, hem de CMK’nun 160/2 maddesi uyarınca ‘şüphelinin haklarını korumakla’ yükümlü olduğunu unutan ve 145, 146, 98, 116, 118. maddelere aykırı davranan, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında 2802 sayılı yasanın 82. maddesi uyarınca, soruşturma açılması gerektiğini tekrarlıyor, durumu takdirlerinize sunuyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious