Ergenekon Savcısı Öz'ün zırhlı aracı değiştirilecek

Ergenekon Savcısı Öz'ün zırhlı aracı değiştirilecek.17518
  • Giriş : 01.06.2008 / 12:00:00

Savcı Öz’ün ölüm tehditleri almasının ardından 16 yıllık zırhlı aracının yenilenmesi gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜRKİYE’Yİ derinden sarsan Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’e, 16 yıllık, maddi değeri ise 4 bin YTL olan bir otomobil gönderildi. Diyarbakır plakalı 1992 model Ford Tanus marka zırhlı aracın, Ankara’dan İstanbul’a gelişi sırasında iki kez su kaynattığı ve yolda kaldığı belirtildi. Ülkenin kaderini değiştiren ve sık sık ölüm tehditleri alan ‘Süper savcıya’ yeni bir zırhlı araç tahsis edileceği öğrenildi.

TELEFONLA ÖLÜM TEHDİDİ

ARALARINDA emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de bulunduğu 48 kişinin tutuklandığı Ergenekon Soruşturması, Türkiye’nin son yıllardaki en büyük operasyonlarından biri oldu. Operasyonu ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Öz yürüttü. Bazı çevrelerin hedefi haline gelen Savcı Öz’ün, son olarak telefonla ölüm tehdidi aldığı ortaya çıktı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi tarafından yürütülen araştırma sonucunda, Savcı Öz’ün tehdit edildiği saatlerde, savcılığın, ‘İstanbul Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’ ile ‘İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu’ndan arandığı belirlendi.

OTOMOBİLİ YENİLENECEK

23 ve 29 Ocak 2008’de İstanbul Savcılığı’nı arayan şahısların, ‘Veli Küçük’le uğraşmasın yoksa ölür’ şeklinde tehditler savurduğu öne sürüldü. İddiaya göre, 23 Ocak’ta İstanbul Başsavcılığı’nın santralini arayan bir şahıs, Öz’ün tehlikeli işlerle uğraştığını söyledi. Şemdinli savcısını hatırlattı. 29 Ocak’ta da savcılığı arayan kimliği belirsiz bir kişinin ise, Zekeriya Öz’ün ayağını denk alması gerektiğini söylediği belirtildi. Konuşmalar tutunaklara da kaydedildi. Zekeriya Öz’ün ölüm tehditleri aldığı saatlerde savcılığın Şişli Adliyesi ve Alman Konsolosluğu’ndan arandığının ortaya çıkması soruşturmaya yeni bir boyut kazandırdı. Şimdi zırhlı olmasına rağmen tam 16 yıllık olan otomobilinin değiştirilmesi gündemde.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious