Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e baskılar artıyor

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e baskılar artıyor.11558
  • Giriş : 23.03.2008 / 00:27:00
  • Güncelleme : 22.03.2008 / 23:49:03

İstanbul Barosu Başkanı, soruşturmanın 'bir an önce' bitirilmesi gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ümraniye'de ele geçirilen bombalarla ilgili derin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün üzerindeki baskı son gözaltılarla birlikte artmaya başladı. Son olarak İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, soruşturmanın 'bir an önce' bitirilerek, yargılamanın başlaması gerektiğini savundu.

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, 8 ay önce başlayan 'Ergenekon' soruşturmanın bugüne kadar devam ettirilmesinin ve savunmanın görevini yapmaya yönelik kısıtlamaların kaldırılmamasının, adil yargılama hakkını zedelediğini ve şüphelilerin ne ile suçlandığını öğrenme hakkını da ortadan kaldırdığını ileri sürdü.

Kolcuoğlu, Beyoğlu'ndaki İstanbul Barosu'nda yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla yaptığı basın toplantısında, 8 ay önce başlayan ve Ergenekon olarak bilinen soruşturmanın, 21 Mart'ta yapılan gözaltılarla devam ettiğini hatırlattı.

Kazım Kolcuoğlu, ''8 ay önce başlayan soruşturmanın bugüne kadar devam ettirilmiş olması ve savunmanın görevini yapmaya yönelik kısıtlamaların kaldırılmamış bulunması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesindeki adil yargılama hakkını zedelediği gibi, şüphelilerin ne ile suçlandığını öğrenme hakkını da ortadan kaldırmıştır'' diye konuştu.

Soruşturmanın ucu açık bir şekilde sürdürülmesini ''hukuki'' içerikler taşıması gereken bir boyuttan ''siyasal'' içerikler taşıması gereken bir başka boyuta sürüklenmesi endişesini doğurduğunu ifade eden Kolcuoğlu, tartışmaların toplumda yargıya karşı güveni sarstığını ve huzursuzluk yarattığını iddia etti.

Kolcuoğlu, ''Sonuç olarak, 8 aydan beri ucu açık devam ettirilmeye çalışılan soruşturmanın sonuçlandırılması, eğer dava açılması gerekmekteyse iddianame hazırlayarak bir an önce mahkemeye sunulması ve yargılamanın başlatılması, endişelerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious