Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün baktığı ünlü davalar

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün baktığı ünlü davalar.11558
  • Giriş : 24.03.2008 / 05:18:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 21:36:45

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Türkiye'nin konuştuğu birçok önemli davanın savcısı olarak görev yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon suç örgütünün şifrelerini çözmeye başlayan Savcı Zekeriya Öz, kamuoyunu yakından takip ettiği birçok ünlü davaya imza attı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Öz, bu göreve Ümraniye Savcılığı'ndan atandı.

Öz, şimdi Ümraniye'de "cephane ev"de ele geçen bombalarla deşifre olan Ergenekon suç örgütüyle ilgili soruşturmayı yürütüyor.

Şok gözaltılarla, soruşturma her geçen gün biraz daha derinleşirken, Savcı Öz de şimdiye dek 'dokunulmaz' olarak görülen birçok ünlü ismi gözaltına aldırttı. İşte savcının daha önce imza attığı 'özel' davalar:

SAKKA DAVASI:

Öz, İsrail gemisine saldırı hazırlığında yakalanan El Kaide'ci Sakka'yla hakkında hazırladığı iddianameyle dikkat çekti. HSBC Bank, İstanbul'daki İngiliz Başkonsolosluğu ve sinagogları bombalayan teröristler Azad Ekinci ve Abdülkadir Karakuş'un Suriye'ye Sakka'nın yanına gittiğini belirledi. Öz, Sakka'ya müebbet hapis talep etti. Öz, Lübnan eski Başbakanı Hariri suikastiyle Sakka'nın bağlantısını araştıran BM Soruşturma Komisyonu'na yardım etti.

SERPİL ÖĞRETMEN:

Savcı Öz, Ümraniye'de anaokulu öğretmeni Serpil Yeşilyurt’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldüren ve annesi Hanım Yeşilyurt’u da yaralayan 4 kişi hakkındaki görüşüyle de dikkat çekti. Eski ismiyle 2 No'lu DGM, 1999'da sanıklardan İsmail A. ile Savaş T'nin 75 yıl 8'er ay, Serdar K'nın 78 yıl 8 ay, İsmail Çolak'ın da 61 yıl 8 ay ağır hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, hürriyeti bağlayıcı cezaların toplamının 36 yılı geçemeyeceğini kaydetti.

Yeni TCK’nın yürürlüğe girmesinin ardından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, bu yasanın lehe olan hükümleri uygulandığında 4 hükümlünün cezalarında indirim yapılabileceği için "mağduriyetlerine mahal verilmemesi" amacıyla serbest bırakılmalarına karar verdi. Öz İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edip hükümlülerin tutuklanmasını istedi. Bu talebi kabul eden mahkeme, tahliye kararını bozarak hükümlülerin cezasının infazının devamına karar verdi ve 4 kişi yeniden cezaevine konuldu.

KOKAİN DAVASI:

Yurtdışından temin ettikleri kokaini torbacılar vasıtasıyla İstanbul sosyetesine sattıkları iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılan 21 şüpheli hakkındaki davayı savcı Zekeriya Öz açtı. Öz, İstanbul'da araçları yakan Neronlar hakkında ilk davayı açarak 30 yıldan 150 yıla kadar hapis talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious