Ergenekon savcısına terfi yok

Ergenekon savcısına terfi yok.12154
  • Giriş : 18.01.2009 / 08:50:00

Ergenekon Savcısı olarak bilinen Savcı Zekeriya Öz'ün "birinci sınıf" savcı grubuna dahil edilmesi yönündeki terfisi engellendi. HSYK'nın bir gerekçesi var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz ile ilgili "birinci sınıfa terfi ettirilmesinin beklenmesi" yönündeki iradesi Resmi Gazete'ye yansıdı. HSYK geçen ekim ayında, 2008 Ağustos ayına kadar olan dönemde birinci sınıfa ayrılma hakkını kazanmış olan hakim ve savcılar ile ilgili incelemesini yapmıştı.
Bu dönemde Kurul, birinci sınıfa ayrılmayı hak kazanan Öz ile ilgili dosyayı da incelenmiş ancak hakkındaki şikayetler ve haberler nedeniyle birinci sınıfa terfi ettirilmemişti. Kurul, Öz'ün durumunun takip edilmesine karar vermişti. Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun geçen yıl ekim ayında yaptığı çalışma sonunda hazırlanan birinci sınıfa terfi ettirilen savcılar listesi dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Savcı Zekeriya Öz'ün ismi, beklendiği gibi, bu listede yer almadı.

SORUŞTURMA VAR

Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Öz'ün meslekte 10 yılını doldurmuş olması ve üç yıllık bekleme süresini geçirmiş olmasına rağmen birinci sınıfa terfi ettirilmemesinde, hakkındaki iddialar etkili olmuştu. Bunların başında, Ergenekon soruşturmasının tutuklu sanığı Kuddusi Okkır'ın ölümünden kısa süre öncesine kadar cezaevinde tutulması nedeniyle yapılan suç duyuruları geliyor.

Adalet Bakanlığı bu iddialar için soruşturma izni vermemişti ancak Okkır'ın ve Öz hakkında şikayette bulunan diğer sanıkların yakınları Bakanlığın bu işleminin iptali için idare mahkemesine dava açmıştı. Ergenekon Savcısı Öz hakkında ayrıca, Aydın'ın Çine ilçesinde görev yaptığı dönemde karıştığı iddia edilen olaylara ilişkin haber etkili oldu.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*