Ergenekon soruşturması Kandil'e de sıçradı

Ergenekon soruşturması Kandil'e de sıçradı.19545
  • Giriş : 15.07.2008 / 15:36:00

Terör örgütü PKK içinde baş gösteren "Ergenekoncu" çatışmasında iki terörist öldürüldü. Ergenekon çatlağının PKK'nın dağılmasını da hızlandıracağı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon operasyonu ve gözaltılar herkesi şaşırtıyor. Akla hayale gelmedik isimlerin gözaltına alınıp sorgulanması "Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" yorumlarına neden oluyor. Bu sarsıntı ve şok, ülke sınırlarıyla sınırlı kalmadı. Ergenekon dalgalanması Kandil'i de sarstı. Terör örgütü PKK'nın içinde "Ergenekon çatlağı" başladığı ve örgütteki grupların birbirlerini 'ajan', 'satılmış', 'Ergenekoncu' olmakla suçlamaya başladığı belirtiliyor.

İstihbarat birimlerine göre Kuzey Irak'ta terör kamplarında başlayan Ergenekon kavgası 2 teröristin ölümüyle sonuçlandı. Ergenekoncu olmakla suçlanan 'Ankaralı' grubun kendilerini eleştiren Çekdar ve Avenda kod adlı iki teröristi öldürdüğü aktarılıyor. Ankaralıların talimatıyla öldürülen iki teröristin ölüm fermanını ise Cemil Bayık'ın verdiği belirtiliyor. Ankaralılar "derinci" olarak biliniyor ve PKK'nın Ergenekon bağlantısının da bu grup tarafından sağlandığı ileri sürülüyor. Cemil Bayık, Mustafa Karasu, Ali Haydar Kaytan, Duran Kalkan, Sakine Karakoçan, Feride, Zaho gibi isimler bu grupta bulunuyor. Ankaralılar kendilerini eleştiren "ılımlılar veya Tarafsızlar grubu olarak bilinen kişilere yönelik şiddet politikası yürütüyor.

Gerçek isimleri öğrenilemeyen Çekdar ve Avenda kod adlı iki teröristin Tarafsızlar grubundan olduğu belirtiliyor. Bu grup, fırsat yakalanması hâlinde örgütten ayrılarak Kuzey Irak'a sığınmak istiyor; fakat örgütün hışmından dolayı kampları terk edemiyor. Bu grup için 'Osmancılar' ismi de kullanılıyor. Çünkü terörist grubun hemen hepsi şu anda Kuzey Irak'ta bulunan Osman Öcalan'ın eski ekibinden.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*