Ergenekon soruşturmasında 2 kişi serbest bırakıldı

Ergenekon soruşturmasında 2 kişi serbest bırakıldı.15218
  • Giriş : 05.07.2008 / 08:21:00

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilenlerden yazar Erol Mütercimler serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mütercimler ile Türkiye Gençlik Birliğinin (TGB) önceki Genel Başkanı Adnan Türkkan, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarına ifade veren Mütercimler ile Türkkan, daha sonra serbest kaldı.

Erol Mütercimler adliyeden ayrılışı sırasında, serbest bırakılmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Şimdi birşey söylemeyeceğim. Pazartesi günü herşeyi anlatacağım. Yalnız, basın yaptığı haberlerde çok dikkatli olsun. Çünkü haberlerin çok büyük bölümü yanlış." dedi.

Adnan Türkkan, serbest bırakıldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sorguda kendilerine telefon kayıtları ile ilgili sorular yöneltildiğini, kendisi hakkında herhangi bir suç delilinin olmadığını bu sebeple serbest bırakıldığını, emniyetteki sorgusunun 5 saat, savcılık ifadesinin ise 45 dakika sürdüğünü belirterek, ''İfademizin alınmasını gerektirecek hiçbir delil, belge yoktur. İçeride olan diğer aydınlar hakkında da hiçbir somut delil olduğunu düşünmüyorum. Biz, Atatürk devrimlerini savunmaya devam edeceğiz'' dedi.

Sorgusu sırasında kendisine, yapılan telefon görüşmelerinin sorulduğunu ifade eden Türkkan, bunların yasal ve dernek faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmeler olduğunu kaydetti.

Bu arada, adliye önünde ellerinde Türk bayrakları ve Adnan Türkkan'ın posterleriyle bekleyen bir grup da serbest kalan Türkkan'ı alkışlar ve sloganlarla karşıladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious