Ergenekon soruşturmasında bomba iddia!

Ergenekon soruşturmasında bomba iddia!.22587
  • Giriş : 16.07.2008 / 02:54:00
  • Güncelleme : 15.07.2008 / 23:57:42

Belgeler TSK'ya gönderilirken, soruşturma her an başka isimlere sıçrayabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon'da soruşturma genişletilip, yeni gözaltılar yaşanacak mı? İşte Ankara'da dün gün boyu bu sorular sorulurken Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın belgeleri resmen istemesi, kulisleri tekrar hareketlendirdi. Soruşturma her an görevdeki subaylara sıçrayabilir.

Ergenekon soruşturması kapsamında savcılığın, bazı muvazzaf (halen aktif görevde olan) subay ve astsubayların da örgütle irtibatlı olduğunu tespit ettiği, bunun için de Genelkurmay Başkanlığı’na başvurduğu iddia edildi.
Bugün gazetesinde dün yer alan habere göre, soruşturmayı yürüten savcılık, Ergenekon örgütüyle irtibatı tespit edilen Deniz Kuvvetleri ve Jandarma’da halen görevli olan bir grup subay ve astsubay hakkında soruşturma ve adli işlem talep etti. Savcılık tarafından 10 Temmuz’da gönderilen yazıda, haklarında soruşturma talep edilenler arasında amiral ve general seviyesinde isimler de yer aldığı öne sürülüyor.

Genelkurmay’dan dava

Habere göre, savcılığın geçen hafta yaptığı başvuru üzerine, Genelkurmay Başkanlığı’nın izniyle muvazzaf askerlerle ilgili Genelkurmay Adli Müşavirliği soruşturma yapacak.

Milliyet’in aldığı bilgiye göre de, soruşturmanın ilk gününden itibaren Genelkurmay Başkanlığı bilgilendirildi. Genelkurmay’a gerek muvazzaf, gerekse emekli olan askerlere ilişkin belge ve deliller iletildi. Genelkurmay da, bu bilgiler ışığında hukuki işlemler yaptı.

Savcılığın bilgilendirmeleri sonucunda, askeri mahkemede emekli binbaşı Fikret Emek hakkında “gizli evrakları ele geçirmek ve askeri malzemeleri gizlemek”, emekli astsubay Oktay Yıldırım hakkında da “askeri malzemeleri zimmete geçirmek” suçlarından dava açıldığı bildirildi. Yıldırım ve Emek hakkındaki iddianamelerin İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na bilgilendirme amacıyla gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Bugün gazetesinde yer alan aynı haberde, savcıların Genelkurmay Başkanlığı dışında, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de Ergenekon yapılanmasıyla ilgili yazılı sorular yönelttiği bilgisi yer aldı. MİT’in, “Ergenekon örgütü vardır”, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ise, “Mevcuttur ve terör örgütüdür” yanıtı verdiği öne sürüldü. Gazete, soruşturmayı yürüten savcıların daha önce Genelkurmay Başkanlığı’na yazı göndererek, “Ergenekon’un TSK ile bir ilişkisi olup olmadığını” sorduğunu ve “Bizim dışımızda bir yapı” yazılı cevabını aldığını da iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*