Ergenekon soruşturmasında iddianame açıklanıyor

Ergenekon soruşturmasında iddianame açıklanıyor.12200
  • Giriş : 14.07.2008 / 08:26:00

Bir evde 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon soruşturmasında sona gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ümraniye'deki bir gecekonduda 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon soruşturmasında sona gelindi.

BÜYÜKANIT'I ERUYGUR MU KARALADI?

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt hakkındaki karalama kampanyasının bazı emekli paşalar tarafından organize edildiği ileri sürüldü. Radikal'in Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, Şener Eruygur'un Büyükanıt'ı devre dışı bırakarak Genelkurmay Başkanı olmak istediğini yazdı.

GİZLİ TANIK: KALPAKLI DARBE YAPACAKTIK

Ergenekon iddianamesinde 20 gizli tanığın ifadesine yer verildiği ileri sürülüyor. İtiraflardan biri 2007'deki ulusalcı mitinglere ilişkin. İddiaya göre, Ankara'daki mitinge bazı silahlı kişiler katılacak ve kalpak takan bu grup Meclis'i işgal edecekti. Ancak yeterli destek gelmeyince plandan vazgeçildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede kod numaraları verilmiş 20 gizli tanığın ifadeleri yer alacak. Tanık ifadelerinde somut olaylar ve yapılmak istenenler bulunuyor. Bunlardan birisi de 2007 yılında yaşanan ulusalcı mitinglere ilişkin. Gizli tanığın savcı Zekeriya Öz'e verdiği bilgiye göre ulusalcılar, Cumhuriyet mitingleri düzenlenirken darbe planı yapmış; ancak bekledikleri desteği bulamayınca vazgeçmiş. İşçi Partisi üyesi 'gizli tanığın' ifadesine göre, cuntacılar 2007 yılında 'kalpaklı-bereli' bir darbe planı yaptı. Ergenekoncular 27 Mayıs ihtilalinde harbiye öğrencilerinin Meclis'e yürümesini örnek aldı. Planlara son rötuş Karaköy'deki Türk Ortodoks Kilisesi'nde atıldı. Toplantıya Ergenekon operasyonu nedeniyle tutuklanan birçok isim katıldı.

Gizli tanığın ifşaatları, ulusalcıların Cumhuriyet mitinglerine adam toplamak için neden bu kadar uğraş verdiğini de açıklıyor. Plana göre Ankara'da düzenlenen ulusalcı mitingde alana 10 bin kalpaklı ve 10 bin kırmızı bereli şahıs yerleştirilecekti. Berelilerden bazılarında uzun namlulu silahlar bulunacak ve verilecek işaretle bereler ve kalpaklar aynı anda takılacaktı. Mitinge katılan emekli askerler en ön safta yer alacak ve hepsinin başında da kalpak olacaktı. Kalabalık öndekilerin yönlendirmesiyle toplu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne doğru harekete geçecek ve Meclis işgal edilerek 'devrim' gerçekleştirilecekti. Tanık ifadesine göre Meclis Muhafız Birliği'ni de kalabalığın önünde bulunan üst rütbeli emekli askerler durduracak, yine kalabalığın içinde halen görevde olan personel de yer alacaktı.

Bir başka korkunç iddia da, kargaşanın çıkması için 15 kişiye sahte polis kıyafeti giydirilerek kalabalığın üzerine ateş açtırılması. Böylece 'emniyet Atatürkçülerin üzerine ateş açtı' denilerek polise iftirada bulunulacaktı. Meclis işgali bazı TV kanallarından canlı yayınlanarak 'bu iş bitti' mesajı verilecekti.

'Devrim' mahkemesi kurulacakmış

Tanığın ifadesine göre, darbenin ardından Hıyanet-i Vataniye Kanunu yeniden hayata geçirilerek İstiklal Mahkemelerinin kurulması da planlanmış: "Binlerce insan sorgusuz sualsiz bu mahkemeler aracılığıyla ortadan kaldırılacaktı. Listeler bile hazırlanmıştı." Hatırlanacağı gibi Kuvayı Milliye Derneği Genel Başkanı emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ, silah üzerine ettikleri yeminin medyada yer alması üzerine düzenlediği basın toplantısında ellerinde 13 bin 500 kişilik hain listesi olduğunu ve zamanı gelince bu kişilerden hesap sorulacağını söylemişti.

İddianamede 20 gizli tanık var

İstanbul Ümraniye'deki bir gecekonduda 2007'de ele geçirilen el bombalarıyla başlayan Ergenekon soruşturmasının iddianamesi bugün açıklanıyor. Merakla beklenen iddianame, hükümet devirme planları yaptığı iddia edilen terör örgütü ile bu örgütün kurguladığı Danıştay saldırısı ve Hrant Dink suikastı bağlantılarına ilişkin ayrıntılar içerecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmaya ilişkin iddianamede 20 gizli tanığın ifadesi yer alıyor. İddianamede, Ergenekon terör örgütünün İBDA-C ve Hizbullah'la bağlantıları ayrıntılarıyla işleniyor. Bu tanıkların can güvenliği nedeniyle isimleri gizli tutulmak amacıyla rakamlarla kodlanacak.

İddianamede bir ilk de tasnif yönünden yapıldı. Buna göre her bir şüpheli için ne ile suçlandıkları, hangi suçlamayla tutuklandıkları, eylemleri, ifadeleri gibi ayrıntıların yer alacağı 5 ayrı bölüm bulunacak. Böylece iddianamede yer alan alt bölümler 425'i buldu. İddianamede önemli şüphelilerin bazılarına ise 150 sayfa ayrıldı. Emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur ile son dalga gözaltı sanıkları hakkındaki bölüm daha sonra eklenecek. Halen takip altında olanlara ilişkin bilgiler gizlenecek. İddianamede, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi ve Danıştay saldırısına da yer verildi. Danıştay saldırısına 60 sayfa ayrılan iddianamede, bu eylemlerden 'ülkede kaos yaratacak eylemler' diye söz edildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*