Ergenekon soruşturmasının iddianamesi hazır

Ergenekon soruşturmasının iddianamesi hazır.20482
  • Giriş : 03.07.2008 / 00:42:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 23:56:09

Başsavcı vekilinden şok açıklama! Ergenekon soruşturmasının iddianamesi hazır, redeaksiyon yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon Soruşturması ile ilgili olarak iddianamenin hazır oldupğu ve sadece redaksiyon eksikleri kaldığı açıklandı. Başsavcı vekili tarafından yapılan açıklamada, sanıkların "TERÖR ÖRGÜTÜ KURMAK" suçundan yargılanacaklarını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, ''Ergenekon Soruşturması''na ilişkin iddianamenin düşeceği mahkemeden, iddianamenin, sanıklara ve taraflara CD ortamında verilmesini talep edeceklerini bildirdi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ndeki makamında basın mensupları ile sohbet toplantısı yapan Çolakkadı, ''Ergenekon Soruşturması''na ilişkin iddianamenin yazılımının bittiğini ve Ulusal Yargı Ağı Projesine (UYAP) kayıt işlemlerinin sürdüğünü hatırlattı.

Çolakkadı, yazılımı biten ve redaksiyon işlemleri yapılan iddianameye, son operasyondaki gözaltına alınanların eklenmeyeceğini kaydetti.

Yaklaşık 2 bin ila 2 bin 500 sayfa olması beklenen iddianameyi, aralıklarla incelediğini ifade eden Çolakkadı, iddianamenin, UYAP'a kayıt işlemleri bittikten sonra, önce kendisine sunulacağını bildirdi.

Başsavcıvekili Çolakkadı, UYAP'a 300 sayfadan fazla iddianamelerin teknik sorundan dolayı kaydedilemediğini belirterek, bu durumun Adalet Bakanlığına bildirildiğini, oradan alınan teknik yardım ile bu sorunun çözülmeye çalışıldığını anlattı.

İDDİANAME, OTOMATİK OLARAK BİR MAHKEMEYE SUNULACAK
 
UYAP'a göre, iddianamenin hangi mahkemeye sunulacağı konusunda müdahale yapılamadığını belirten Çolakkadı, bilgisayar sisteminin sanık sayısı, suçun ağırlığı gibi verilere bakarak iddianameyi dosyanın büyüklüğüne göre otomatik olarak bir mahkemeye sunduğunu söyledi.

Çolakkadı, ''İddianamenin düşeceği mahkemeden, iddianamenin sayfa sayısı fazla olacağı için fotokopi olarak değil de CD ortamında sanıklara ve taraflara verilmesini isteyeceğiz. Mahkemenin bunu uygun görmesi durumunda iddianame, CD'ye aktarılarak taraflara verilecek'' diye konuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, soruşturma evrakının bulunduğu dosyanın tamamının da bilgisayar ortamında taranmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious