Ergenekon sürecinde Taraf gazetesinin tirajı arttı

Ergenekon sürecinde Taraf gazetesinin tirajı arttı.27620
  • Giriş : 07.07.2008 / 22:28:00

Gündemi sarsan Ergenekon operasyonu, gazete satışlarına böyle yansıdı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ERGENEKONA RAĞMEN TİRAJLAR DÜŞTÜ

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran "Ergenekon Operasyonu" habercilere fazla mesai yaptırdı. Ancak bu kez operasyon ve peşinden gelen tutuklama sürecinde basında daha önce rastlanmayan bir örnek de yaşandı. Bu tip olağan üstü gelişmelerin olduğu durumlarda gazetelerin tirajlarını arttırması alışıldık bir durumdur. Oysa açıklanan tiraj raporlarına bakıldığında gazetelerin büyük bir tiraj kaybı yaşadıkları ortaya çıkıyor.

MESAFELİ GAZETELER OKUR DA MESAFE KOYDU

Tiraj rakamlarına bakıldığında ortaya şöyle bir gerçek çıkıyor. Ergenekon Soruşturması ve operasyonlar konusunda mesafeli durmaya çalışan gazeteler en çok tiraj kaybı yaşayan gazetelerin de başında yer alıyor. Yaz dönemi nedeniyle bütün gazetelerin belirli bir tiraj kaybına uğraması normal karşılansa da, böylesine sıcak bir gündemde özellikle "büyük gazetelerin" yaşadıkları tiraj kaybı dikkat çekici.

TİRAJINI ARTTIRAN TEK GAZETE TARAF

Bütün gazetelerin tiraj kaybı yaşadığı haftada satışlarını arttıran tek gazete Taraf oldu. Ergenekon Soruşturması süresince yaptığı cesur yayınlarla dikkat çeken Taraf gazetesinin bu yayın çizgisi okur tarafından da ödüllendirildi ve önceki hafta 28 bin civarında olan tirajını 41 binin üzerine çıkardı. Bu süreçde bir kez daha görüldü ki, cesur habercilik yapan gazeteler gündemin yoğun olduğu dönemlerden tiraj artışı ile çıkarken, ikircikli yayın politikası izleyen basın organları ise okur tarafından cezalandırılıyor.ENSONHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*