'Ergenekon terör örgütünün' gözü döndü

'Ergenekon terör örgütünün' gözü döndü.12200
  • Giriş : 06.02.2008 / 16:14:00

Antalya'da eylam hazırlığı yaptıkları iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı. Başbakan Erdoğan'a yönelik silahlı saldırı hazırlığı yaptığı öne sürülen Kemal A.'nın üzerinden çok sayıda sim kart ve sahte pasaport çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Emniyet Müdürlüğü'nün Ergenekon adı verilen örgütlenmeye yönelik yaptığı operasyonun ardından birbirleriyle bilgisayar üzerinden sohbet eden ve eylem hazırlığı yaptıkları iddia edilen beş kişi gözaltına alındı. Başbakanlığa gelen bir elektronik posta ihbarını da değerlendiren polis içinde askeri görevlilerin de bulunduğu bir araçta hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Kemal A.'yı da Antalya'da gözaltına aldı. Zanlının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik silahlı saldırı hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Alınan bilgilere göre, Başbakanlık BİMER'e geldiği ve Kemal A. adlı bir kişinin Erdoğan'a suikast yapacağı yönünde bilgiler içerdiği öne sürülen mesaj üzerine başlatılan operasyonda cumartesi gecesi Alanya yolunda içinde üç kişi bulunan bir araç takibe alındı. Bu sırada şüpheli aracı yol kenarına çeken kişilerin sivil polis ekibiyle tartıştığı öne sürüldü.

Antalya'daki bir askeri birlikte görevli olduklarını söyleyen kişilerden birisinin üsteğmen diğerinin de uzman jandarma olduğunun anlaşılması üzerine ekiplerin 3. kişinin de kimliğini belirlemek için girişimde bulunduğu bu kişinin de astsubay olduğunu öne sürdüğü belirtildi. Ancak yapılan aramada şüphelinin elektronik posta ihbarında adı geçen Kemal A. olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Komutanlık devrede

Zanlının üzerinde yeni hazırlanmış sahte pasaport ele geçirilmesi üzerine olayın büyüdüğü kentteki merkez komutanlığı ile il emniyet müdürlüğünün devreye girmesiyle devam eden araştırmada, Kemal A.'nın üzerinde çok sayıda kullanıma hazır sim kart ele geçirildiği belirtildi.

Parmak izi araştırmasında da zanlının İstanbul'da karıştığı bazı olaylar nedeniyle gıyabi tutuklama kararıyla arandığının anlaşılması üzerine tutuklanarak İstanbul'a gönderildiği ifade edildi. Askeri görevlilerin de Merkez Komutanlığı'na teslim edildiği, olay hakkında Erdoğan'a da bilgi verildiği iddia edildi.

Ergenekon adlı oluşuma yönelik operasyonun ardından bilgisayar ortamında "Ergenekon'un Sesi" adıyla hareket eden grubun lideri olduğu iddia edilen Vatan B.'nin de 9 ay süren teknik takip sırasında Antalya, Çanakkale, İstanbul ve Trabzon'la bağlantılarının belirlendiği öne sürüldü. B.'nin sohbet odalarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün tutuklanmasından memnun olmadığını ve bu nedenle eylem yapacağını açıkladığı iddia edildi.

B.'nin Küçük'ten talimat aldığını iddia etmesi ve 1 milyon dolar karşılığında eylem yaptıracağını öne sürmesi üzerine pazar gecesi operasyon yapıldığı Antalya, Çanakkale, Trabzon ve İstanbul'da yakalanan birer zanlının İstanbul'a gönderildiği öğrenildi. B.'nin de Beypazarı'nda çalıştığı şantiyede yakalandığı, 1 tabancanın da ele geçirildiği operasyonun ardından elektrik işlerinde çalışan zanlının da İstanbul'a gönderildiği ifade edildi.

Üniversite öğrencisi gözaltında

Bu arada Ergenekon Soruşturması kapsamında Antalya'da Selçuk Üniversitesi öğrencisi S.K., Alanya'da ise, Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi İ. gözaltına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious