Ergenekon tüm başkanlarını yitirdi

Ergenekon tüm başkanlarını yitirdi.17967
  • Giriş : 09.12.2008 / 16:09:00

VKGB Başkanı da ‘sahtecilik’ten tutuklanınca Ergenekon tüm başkanlarını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

VKGB Başkanı da 'sahtecilik'ten tutuklanınca Ergenekon tüm başkanlarını yitirdi.
Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (VKGB) Genel Başkanı Taner Ünal, sahtecilik ve yankesicilik iddiasıyla 8 aydır aranırken önceki gün yakalanarak tutuklandı ama bu Ergenekon Soruşturması içinde önemli adım oldu. Taner Ünal'ın ve VKGB'nin adı Ergenekon İddianaemesinde, terör örgütü ile bağlantılı 3 dernekten biri olarak gösteriliyor.

'BİR NUMARA' YÖNLENDİRİYOR

ERGENEKON iddianamesinde VKGB için 'Açık kimliği tespit edilemeyen ve örgüt mensuplarınca '1 NUMARA' olarak adlandırılan kişi tarafından yönlendirilen Taner ÜNAL ve arkadaşlarının, halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyana tahrik ettiklerine dair kuvvetli şüphe bulunduğu yönünde tespitlerde bulunulmuştur' deniliyor.

VKGB'nin kuruluşunda Ergenekon sanıkları Muzaffer Tekin, Fikri Karadağ, Mehmet Zekeriya Öztürk, Kuddusi Okkır'ın önayak oldukları belirtilen Ergenekon iddianamesinde, derneğin çok kısa bir sürede Ergenekon örgütünün amaçları doğrultusunda bir suç merkezi haline geldiği vurgulanıyor. VKGB'nin Ergenekon'un gizli amaçları ve stratejisi doğrultusunda faaliyet yaptığını açıkça gösterdiği anlatılıyor.

ÜÇ BAŞKAN DA TUTUKLANDI

VKGB, Kuvvai Milliye ve Kuvayi Milliye 1919 ile birlikte, Ergenekon'un 'halkı hükümete karşı kışkırtmak' için kullandığı üç dernekten biri olarak Ergenekon iddianamesinde yer alıyor. Kuvvai Milliye 1919 Derneği Başkanı Fikri Karadağ ve Kuvai Milliye Derneği Başkanı Bekir Öztürk halen Ergenekon sanığı olarak tutuklu bulunuyor. Taner Ünal'ın da sahtecilikten tutuklanmasının ardından Ergenekon terör örgütü güdümündeki derneklerin hepsinin genel başkanları tutuklanmış oldu.

'GİZLİ TANIK 17' ANLATIYOR

ERGENEKON soruşturması kapsamında ifade veren 'Gizli Tanık 17'nin anlattıklarına göre VKGB'nin kurucuları arasında bulanan Taner Ünal ve Ahmet Cinali, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin ile irtibatlı ve dernek Veli Küçük'ün talimatıyla kuruldu. Kuruluşunda bizzat Muzaffer Tekin, Mehmet Zekeriya Öztürk, ve Kuddisi Okkır da bulundu. Taner Ünal, Doğu Perinçek'ten aldığı talimatlarda Diyarbakır da örgüt adına yürüyüş tertipledi. Mersi'nde meydana gelen bayrak yakma olayı Ali Kutlu tarafından provakasyon amacıyla yapıldı.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*