Ergenekon üssü polise komşu çıktı!

Ergenekon üssü polise komşu çıktı!.20482
  • Giriş : 20.08.2008 / 08:53:00

İstanbul Organize Şube’ye yapılan ‘Organize Baskın’da ‘devlet büyükleri’nin kayıtları arandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ERGENEKON terör örgütü soruşturmasını yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'ne iki savcı ve üç kişilik akademisyen bilirkişi heyeti tarafından yapılan 'Organize Baskın' kamuoyunda şok etkisi yarattı. Baskına gerekçe olan yasadışı dinlendiği iddia edilen 'devlet büyükleri'nin kimliği tartışma konusu oldu. Baskın talimatını veren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na daha önce İşçi Partisi'nin aynı gerekçelerle suç duyurusunda bulunmuş olması da dikkat çekti.

TOPTAN EL KOYMA ÇABASI

YAPILAN 'Organize Baskın' mahkeme kararıyla durduruldu ancak İstanbul Emniyeti'ne Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yapılan baskının perde arkası ve operasyondaki 'hukuksuzluklar' soru işareti oluşturdu. CMUK'un 250. maddesine göre, bir savcının soruşturmasına başka bir savcı müdahele edemezdi. Ancak yapılan baskında, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün, mahkeme izniyle yapılan operasyonlarına ilişkin çok gizli kayıt ve belgelerin kopyalanmasına veya el konulmasına çalışıldı.

AKILLARA TAKILAN SORULAR

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı'nın baskına neden olarak 'Paksüt'ün yasadışı dinlenmesi' iddiasını göstermesine rağmen, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ndeki tüm belgeler 'konu ayrımı' yapmaksızın kopyalanmaya çalışılması soru işaretlerini artırdı. Paksüt'ün dinlendiği iddiası üzerine, Ankara Başsavcılığı basında çıkan haberlerden dolayı re'sen soruşturma açarken, soruşturmada Basın Savcılığı yerine Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nun devreye girmesi de ilginç bulundu.

EN DİKKAT ÇEKİCİ İSTEK

ANKARA Memur Suçları Bürosu'nun 2008/89547 nolu soruşturma yazısında, '...İzinsiz ve yasadışı dinlemelerle ile devlet büyüklerinin ve devlet büyükleriyle diğer yurttaşların yasadışı kaydedilen faliyetleri var ise, bunlara el konulması...' şeklindeki istek cümlesi de dikkat çekti. Paksüt için yapılan suç duyurusu için yapıldığı söylenen 'Organize Baskın'da 'kaydı var mı' diye araştırılması istenen diğer devlet büyüklerinin kim ya da kimler olduğu merak konusu oldu. Devlet büyükleri olarak Yüksek Yargı organlarında görevli kimseler ilk akla gelenler oldu.

***

Ergenekon üssü polise komşu çıktı

TERÖR örgütü Ergenekon üyelerinin, şüphe çekmemek için polis merkezinin yanındaki bir dişçi ofisinde toplandıkları ortaya çıktı. Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinden çıkan bir belgede, Veli Küçük'ün dişçisinin muayenehanesinin Ergenekon çetesinin buluşma yeri olduğu belirtildi. Belgede, Şişli'de Polis Merkezi'nin yanındaki binada faaliyet gösteren diş hekiminin, Veli Küçük'ün güvendiği kişilerin başında geldiği de ifade edildi.

ERGENEKONCULARIN buluşma yeri olan muayenehanenin Polis Merkezinin yanı olması nedeniyle dikkat çekmeyen bir adres olduğu da belgede belirtildi. Küçük'ün dişçisinin Şişli'de bulunan muayenehanesinin özellikle Pazar günleri Ergenekoncuların buluşma yeri olduğu belirtiliyor. Polis Merkezinin yanı olması ve pasaj içinde değişik kapılardan giriş-çıkış imkánı olması nedeniyle şüphe çekmeyen bir adres olduğu da belgede ifade diliyor.

'Yaramazlık yaptı vuruldu'

İP'li Akfırat'ta bulunan bir belgede 'Ahmet' isimli bir kişinin Perinçek'e yaptığı itirafların dökümü bulundu. Buna göre Özal'ı 'yaramazlık yaptı' diye vurdular. Abas ve Üçok ise katillerini tanıyordu.

ERGENEKON dava dosyalarında yer alan görüşme tutanaklarında, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski MİT Müsteşarı Hiram Abas ve Bahriye Üçok suikastlarının perde arkasına ilişkin yeni iddialar da gündeme geldi. Ergenekon dava dosyasının 295. klasöründe yer alan İşçi Partili sanık Adnan Akfırat'a ait dökümanların arasında bulunan konuşma kayıtlarında, Ahmet adlı bir kişi Doğu Perinçek'e suikastlere ilişkin şu bilgileri veriyor:

ABDİ İPEKÇİ'Yİ VURDURANLAR YAPTI

'ÖZAL yaramazlık yaptı. Hiram'a görev vermesi o grubu huzursuz etti. (Suikastin nedeni sorulunca verdiği cevap). Listede başkalarıda var. Kamran İnan, Recep Ergun, Mahir Kaynak, Atilla Aytek, Türkan Akyol, İhsan Doğramacı. İkinci kademe hedefler de Necmettin Erbakan, Esat Coşan, Abdurrahman Dilipak, İsmail Nacar, Fehmi Koru, Mustafa Kalaycıoğlu. Bunu yapacaklar da Abdi İpekçi'yi vurduranlar. Oral Çelik'in işi bitti. O kullanıldı, tasviye edildi. Oral Çelik'in üstündeki adam ordudan atılmıştı. Gösteriş için ordudan attılar.

ÜÇOK BOMBAYI YİNE KİTAP SANDI

ADNAN Akfırat'a ait dökümanlardaki 1980 tarihli görüşme kayıtlarında Hiram Abas ve Doç. Dr. Bahriye Üçok cinayetine ilişkin konuşmalarda şu ifadeler dikkat çekti: Bahriye Üçok'a hazırladığı bir rapor için ilahiyatla bağları olan birileri daha önce elden kitap vermişti. Üçok, 'bu gelen kitapları da onlar göndermiştir' diye güvendi açtı. Bu adamlar (yani bombalı paketi götürenler) bunu biliyorlardı. Bu kişiler Ecevit ve Türkeş'in evlerinin bulunduğu yerde geziyorlar. Turan Dursun'u da bunlar vurdu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*