Ergenekon zanlılarına kötü haber!

Ergenekon zanlılarına kötü haber!.9436
  • Giriş : 16.03.2009 / 01:08:00
  • Güncelleme : 15.03.2009 / 23:07:13

Prosedürleri çiğneyerek Ergenekon sanığı Levent Ersöz'ü GATA'ya sevk eden doktorlara ceza verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cezalar, GATA'ya sevk edilmeyi planlayan Ergenekon zanlıları için 'kötü haber' anlamı taşıyor.

Aksiyon Dergisi, bakanlığın başlattığı soruşturmanın neticesine ulaştı. Buna göre, 5 doktor 'uyarı' veya 'kınama' cezası aldı. Ersöz'ü Silivri Devlet Hastanesi'nden Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne herhangi bir gerekçe olmamasına rağmen sevk eden doktor C.T. 'kınama', aynı hastaneden doktor N.G. ise 'uyarı' cezası aldı. Haseki Hastanesi'nin teknik yetersizlikleri olduğunu öne sürüp Levent Ersöz'ün GATA'ya sevkini isteyen nöroloji uzmanı S.G. ile Operatör doktor H.T. de 'kınama' cezası aldı. Tedaviyi kabul etmeyip, hayatının tehlikede olduğunu iddia eden Ersöz'ün sevkini onaylayan doktorlardan M.U. ise 'uyarı' cezası aldı. İddia edilen Ergenekon Terör Örgütü'nün yöneticisi olmakla suçlanan Ersöz'den tehdit alan doktorların korktukları için sevki imzalamak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Cezalarının daha ağır olmamasında doktorların pişman olmalarının etkili olduğu vurgulanıyor.

Doktorların 'kınama' ve 'uyarı' ile cezalandırılması bu tür hataların bundan sonra da görmezden gelinmeyeceği anlamına geliyor. Bu sebeple artık doktorların benzer kararları alamayacağı, bu tür usulsüzlüklerin önüne geçileceği tahmin ediliyor.

Hükümlüler, yasal olarak öncelikle cezaevi revirlerinde, mümkün değilse devlet ya da üniversite hastanelerinin tutuklu koğuşlarında tedavi görüyor. Mahkûmların bir başka hastaneye sevki ise sağlık kurulu raporuyla gerçekleşiyor. Eğer hayati risk varsa bu süreç hızlandırılabiliyor. Prosedüre göre, mahkûmlar emekli asker de olsa Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı askerî hastane GATA'ya sevk edilemiyor.

Aksiyon'un haberinde, Ersöz'ün hastanelerce tespit edilen hastalıkları ve bunların tedavi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere de yer veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*