Ergenekon'a HSYK kilidi! YORUM

Ergenekon'a HSYK kilidi! <blink>YORUM</blink>.58480
  • Giriş : 10.07.2009 / 16:52:00
  • Güncelleme : 10.07.2009 / 16:55:31

Yazar Mazhar Arslanoğlu, adaletin herkese lazım olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MAZHAR ARSLANOĞLU yazdı...

Ergenekon Davası iki yıla yakındır Türkiye'nin birinci gündemi. Belki birkaç yıl daha meşgul edecek. Ancak davanın seyrini değiştirme girişimleri bazen medyatik bazen siyaseten bazen de bürokratik olarak karşımıza çıkıyor.

Star Gazetesi'nin manşet haberinde bu girişimlerin 'Bürokrasi ve siyasi ayağı' anlamlı şekilde veriliyor.

'İnanması güç söylenti' başlığı ile verilen haber şöyle devam ediyor; ” Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), her yıl rutin olarak Haziran ayı sonlarında açıkladığı yaz kararnamesini, bu yıl geciktirdi. Kararnamenin gecikmesi Ergenekon süreciyle ilgili HSYK eksenli iddiaları yeniden gündeme getirdi. Kulislerde konuşulan iddiaya göre, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza'nın Başkanı Köksal Şengün ve savcı Zekeriya Öz'ün görev yerinin değiştirilmesi için yoğun baskı var. CHP de HSYK'ya yaptığı başvurularla hakim ve savcılarının alınması için bastırıyor.”
Haberi görünce, Serde biraz Televizyonculuk olduğundan olsa gerek, yaşanan olayları kafamda biraz geri sardırdım.

Ve 50. Hükümetin Adalet Bakanı olan CHP'li Mehmet Moğultay'ın, partisinin İstanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmasında “Hükümetten 5 bin kişilik kadro çıkardım. Bu kadroları örgütüme vermeyip de MHP'ye mi verseydim, Refah'a mı verseydim?” dediği konuşmasını hatırladım.
Kongreyi takip eden Zaman Muhabiri Gürkan Savgı'nın teyp kaydı, Moğultay'ın sesinden iddiaları ortaya dökmüştü.

Moğultay, CHP İstanbul İl Kongresi'nde Adalet Bakanlığı'nda gerçekleştirdiği kadrolaşmayı şöyle anlatmıştı: “Evet, hükümetten sınavlı beş bin kişilik kadro çıkarttım. Doğu'dan Güneydoğu'dan gelen insanlar aç mı, işsiz mi kalsın? Bu kadroları örgütüme vermeyip de MHP'lilere ve RP'lilere mi verseydim? Seyfi Oktay ve benim dönemimde de iki bin hakim aldık. Bu aldığımız kadrolar, ileride yeşerecek demokrat insanlardır. Yaptığım suçsa işlemeye devam edeceğim. Ben yılmayacağım, bu makamı da terk etmeyeceğim.”

Star Gazetesinin haberini tekrar önümüze aldığımızda ise olayın vahametini görmemek mümkün değil.

Haberin devamında; “Ergenekon davasında mahkeme heyeti ve savcı grubunun değiştirilmesi halinde Ergenekon davasının seyrinin farklı yöne kayacağını düşünen çevreler, böylece soruşturmayı daha kolay yönlendirebileceklerini planlıyor. Yaz kararnamesi ile bu amaçlarına ulaşmak isteyen çevrelerin HSYK üzerindeki baskıları artırdıkları ifade ediliyor. HSYK'da hükümet 2 üye ile temsil edildiği için kararnameyi etkileme ihtimali düşük görünüyor.” Bilgisi yer alıyor.

Bu aynı zamanda, Ergenekon Davası sanıklarından E. Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'un, eşinin tahliye edilmesi olayını anlatırken, İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerini kastederek "12 ve 14. Mahkemeler " neden bizden dediğini ve Org. Hurşit Tolon'u tahliye eden mahkemenin de 12. Ağır Ceza Mahkemesi olmasını daha anlaşılır kılıyor.
Menderes'li yılları arşivlerden okumaya çalışırken şu cümle dikkatimi çekmişti.
“Adnan Menderes, Hükumet oldu ama iktidar olamadı. Ülkeyi on yıl boyunca, CHP (İnönü) 'nin Valileri idare etti.”
Şimdi ise Moğultay'ın yargıçları mı? Diyesi geliyor insanın.

Ve Sayın Baykal' ın, Yargının üzerindeki el kimin, Parlamenter Demokratik Sosyal Hukuk Devleti söylemlerinize ne oldu ve siz demokrasiye inanıyor musunuz? Sorularına net cevaplar vereceğini varsayarak diyorum ki;

Unutmayalım, Adalet herkese lazım.

HSYK'nın fonksiyonu nedir?

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Başkanı, Adalet Bakanı. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurulun tabii üyesi. Kurulun Yargıtay ve Danıştay'dan üç asil ve üç yedek üyesi bulunuyor. HSYK, adli ve idari yargı hakim ve savcılarını mesleğe kabul etme, atama ve nakletme, geçici yetki verme, yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma işlemlerini yapıyor. Adalet Bakanlığının, bir mahkemenin, hákimin veya savcının kadrosunun kaldırılması veya bir mahkemenin yargı çevresinin değiştirilmesi konusundaki tekliflerini karara bağlıyor. Kurul kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*