Ergenekon'a Taliban benzetmesi

Ergenekon'a Taliban benzetmesi.22587
  • Giriş : 21.10.2008 / 16:52:00

Ergenekon davası Rus basınında geniş şekilde yer bulurken, İngilizce yayın yapan Russia Today televizyonu, Ergenekon'u Afganistan'daki Taliban'a benzetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon davası Rus basınında geniş şekilde yer bulurken, İngilizce yayın yapan Russia Today televizyonu Afganistan'daki Taliban'a benzettiği "aşırı sağcı gruba" yönelik 86 sanıklı davanın "Türkiye'nin AB üyeliğine yardımı" olacağını ileri sürdü.

Russia Today, "Analistler, davanın bir taraftan ülkenin şeffaf hale geldiğini gösterdiğini söylüyor. Ama diğer taraftan da bunun hükümeti desteklemeyenlere karşı cadı avına dönüştürülmemesi uyarısında bulunuyorlar" ifadesine yer verdi.

Taraf gazetesinden Eray Özer'in Türkiye'deki komünizm karşıtı güçlerin 40 yıl önce ABD'de eğitildiği yolundaki sözlerine yer verilen haberde, Özer'in şu görüşleri aktarıldı:

"Biz bunların ABD'de eğitildiğini biliyoruz ve bundan son derece eminiz. Eğitimlerini Soğuk Savaş döneminde komünizme karşı aldılar ama 1980'deki darbeden sonra küçük bir mafya haline geldiler."

Haberde, Talibanın da önce ABD tarafından eğitildiği ancak daha sonra ABD karşıtı haline geldiği belirtilerek, Ergenekon çetesi üyelerinin de durumunun Talibanla aynı olduğu ileri sürüldü.

-"TUTUKLULARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU RUSYA YANLISI"-

Rus Kommersant gazetesi de, geniş yer verdiği haberde birbirine zıt görüşte olan sanıkların davada yargılandığını belirterek "Sanıklar arasında aşırı sağ ve aşırı sol dünya görüşüne sahip kişiler bulunuyor. Dünkü duruşmada ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk resimleri bulunan insanların yanı sıra komünizmin simgesi bayrakları sallayan kişiler yan yana davayı protesto ettiler" denildi.

Kommersant, tutukluların büyük çoğunluğunun Rusya'da iyi ilişkilere sahip olduğunu ve davada Moskova'nın ayak izlerinin de görüldüğünü belirterek, şu görüşlere yer verdi:

"İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek Rusya'yı bir çok kez ziyaret etti ve Avrasya Hareketi lideri Aleksandır Dugin ile çok iyi ilişkilere sahip. Gözaltına alınan eski rektör Kemal Alemdaroğlu Moskova Devlet Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzaladı. Emekli General Şener Eruygur çok açıkça Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkmasını ve Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olmasını istedi. Eruygur Rusya ve İran ile askeri ittifak kurulmasını da istedi. Ayrıca Ergenekon'un fiili merkezi İstanbul'da bir Ortodoks Kilisesiydi."

Haberde, davada Rusya ile ilgili en belirgin ilişkinin de hakkında tutuklama kararı bulunan emekli general Levent Ersöz ile ilgili olduğunu belirterek, "Jandarma İstihbarat Dairesi'nin eski başkanı Ersöz hakkında Ergenekon davası nedeniyle tutuklama kararı çıktı ancak kendisi Türk basınına göre Rusya'da saklandığı için tutuklanamadı" denildi.

Haberde, Türk basınının gözaltına alınanların Türkiye'de Rusya yanlısı bir güç merkezi yaratmayı amaçladığını savunduğu belirtilerek, "Ancak iddianameyi hazırlayanlar savcılar daha da ileri giderek Ergenekon'un Rus istihbarat servisiyle ilişkili olduğunu, grupla ve Rus istihbarat servisiyle ilişkiyi Aleksandır Dugin'in sağladığını ileri sürdüler. Ancak Türk istihbarat servisi bu konuda ellerinde herhangi bir teyit olmadığını belirterek söz konusu iddiayı doğrulamadı" ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*