Ergenekoncu rektör ve dekanlar

Ergenekoncu rektör ve dekanlar.20482
  • Giriş : 28.02.2008 / 17:24:00
  • Güncelleme : 28.02.2008 / 17:30:16

Bazı rektör ve dekanların ulusalcı çetelerle ilişkisi belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rektörlerin, üniversitelerinde örgütün amaçları doğrultusunda uygulama yaptıkları belirtiliyor.

Ergenekon soruşturması 2 doçentin tutuklanmasıyla büyürken, bazı rektör ve dekanların da ulusalcı çetelerle ilişkisinin belirlendiği öne sürüldü. Kuvayı Milliye ve vatansever gibi adlarla kurulan ulusalcı çetelere yönelik operasyonlar sırasında elde edilen telefon kayıtları, liderleri cezaevinde bulunan bazı ulusalcı örgütlerin 5 rektör ve 2 dekanla ilişkileri olduğunu ortaya koydu.

ULUSALCI UYGULAMALAR

Örgüt üyeleriyle telefon görüşmelerinin kayda alındığı öne sürülen bu isimlerin, başında bulundukları üniversitelerde 'ulusalcı kadrolaşma'ya gittikleri, kampüslerinde düzenledikleri açık oturum ve panellere ulusalcı isimleri davet ederek öğrencilere propaganda yaptırdıklarına dair bilgilere ulaşıldı.

Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi'nin Mersin ve Diyarbakır'da çocukları da parayla kullanarak düzenlediği bayrak yürüyüşleri ile seçim öncesi örgütlenen Cumhuriyet mitingleri sırasında örgüt üyeleriyle görüşen rektörlerin, öğretim üyeleri ve öğrencilerin eyleme katılmasını konuştuğu belirlendi.

İHALELER ÖRGÜTE GİDİYOR

Örgüt üyelerinin rektör ve dekanlarla 'üniversitelerdeki ihaleleri' de sık sık konuştuğu, fakültelere malzeme alımları ve 'uzmanlık alanı' olan özel güvenlik sistemi kurulması işlerinin kendilerine yakın şirketlere verilmesini görüştükleri belirlendi.

Ulusalcı örgütlerle ilişkisi belirlenen rektörler arasında halen görevde olan ve bugünkü Üniversiteler Arası Kurul toplantısına katılacak isimlerin de bulunduğu öğrenilirken, güvenlik birimlerinin bu isimlere yönelik incelemesinin sürdüğü belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious