Ergenekoncu Veli Küçük, Cumhuriyet'e talip olmuş

Ergenekoncu Veli Küçük, Cumhuriyet'e talip olmuş.13162
  • Giriş : 13.03.2008 / 03:29:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 00:56:30

Küçük'ün, ulusalcı medya grubu kurmak için Cumhuriyet'ten hisse almaya çalıştığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Cumhuriyet gazetesindeki hisselerini satmak için 'Ergenekon' soruşturmasında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le pazarlık yaptığını söyledi.

'Ergenekon' operasyonu çerçevesinde aranan Tuncay Güney'in 2001'de polise verdiği bilgiler Çapan'ın bu sözleriyle doğrulandı.

2001'de bir dolandırıcılık iddiası sonrası dönemin Organize Suçlarla Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın, Taksim'deki bürosuna yönelik operasyon oldu. Büroda yapılan aramada, 'Ergenekon' örgütüne ait olduğu öne sürülen belgeler ele geçirildi. Emniyet'te, Tuncay Güney'le yapılan görüşme kayda alınsa da ifadeye geçirilmedi. Sonra dosya kapandı. İddiaya göre Günay ifadesinde Veli Küçük'ün Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği'nin eski başkanı Kemal Özden ve Ulusal Kanal Genel Müdürü Ferit İlsever'in Cumhuriyet'in yüzde 20'lik hissesiyle Cumhuriyet TV ve radyosunu satın almak üzere Çapan'la görüştüğünü söyledi.

İddiaya göre Güney, ifadesinde, Küçük'ün Cumhuriyet'i satın almak için Özden'le görüştüğünü söyledi. Küçük'le Özden önce Çırağan Sarayı'nda buluştu, sonra da ENKA Tesisleri'nde toplanıldı. Bu toplantıya Küçük, Özden, İlsever, Çapan ve Ümit Ülgen katıldı. Bu isimlerden Özden, iki yıl önce ölürken; Küçük, 'Ergenekon' kapsamında tutuklandı.

Çapan, görüşmeye Özden'in isteğiyle katıldığını, Küçük, İlsever ve Özden'in, kendisinden Cumhuriyet gazetesinin yüzde 20'lik hissesini ve yine kendisine ait Cumhuriyet TV ile radyosunu almak istediklerini söyledi. Önerdiği miktar kabul edilmeyince anlaşamadıklarını belirten Çapan'a göre, bu üç isim ulusalcı yayın grubu kurmak istiyordu.

İlsever: Rezil bir iddia

Toplantıyı doğrulayan İlsever, görüşmeye Özden'in davetiyle katıldığını belirterek "Orada ne konuşulduğunu hatırlamıyorum" dedi. O sırada ekonomik bakımdan zor durumdaki Cumhuriyet'e destek olmak için çaba sarf ettiklerini söyleyen İlsever şöyle konuştu: "Cumhuriyet'in satın alınması konuşulmadı. O zamanlar aramızda 'Cumhuriyet'e nasıl destek oluruz' diye konuşuyorduk. 'Veli Küçük, Cumhuriyet'i satın alacak' demek kadar rezil iddia olamaz. Cumhuriyet'i niye satın alacağım? Cumhuriyet'ten memnunum."

Ferit İlsever, o günlerde, Cumhuriyet'in imtiyaz sahibi İlhan Selçuk'la, Cumhuriyet'i ve Ulusal Kanal'ı birleştirerek 'Cumhuriyet TV' kurma üzerine tartıştıklarını ancak bunu, ekonomik nedenlerle başaramadıklarını söyledi.

Savcı için suç duyurusu

İşçi Partisi, 'Ergenekon' soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında, 'suç ve suçlu imal etme girişiminde bulunma' ve 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İşçi Partisi'nin suç duyurusu dilekçesi, parti genel sekreteri Nusret Senem tarafından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na verildi. Senem, soruşturmanın Tuncay Güney'in'uydurma belgeler' üzerine başlatıldığını öne sürdü.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious