Ergenekon'da 3. iddianame tamam!

Ergenekon'da 3. iddianame tamam!.11562
  • Giriş : 05.07.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 00:19:16

Ergenekon'da 3. İddianame'nin yazımımın bittiği iddianameye çok farklı dosyaların gireceği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ŞOK VİDEO GÖRÜNTÜLERİNE ULAŞILDI

Özellikle Sivas olaylarına ait çok sayıda gizli görüntü ve belgenin yer aldığı öğrenilen iddianamede, Başbağlar katliamı ile de ilginç detaylar bulunuyor. İki olay arasında derin bağlantılara ulaşıldığı öğrenilen iddianame de yer alan video görüntüleri ise provokatörlerin maskesini düşüreceğe benziyor.

ETÖ'NÜN FİNANS KAYNAKLARI

İddianamede geniş yer tutan konunun ise Ergenekon'un finans kaynakları olduğu öğrenildi. İddianamede, Türk Metal Sendikası'nın eski Başkanı Mustafa Özbek'in KKTC ve Türkiye'deki para transferi hakkında detaylar yer alıyor. Örgütün kasalarının da aydınlığa çıkacağı 3. iddianamede, yönetici kadronun netleşmesi bekleniyor.

2 NUMARA İDDİANAMEDE

İddianamede, ETÖ'nün 2 numaralı yöneticisinin yer aldığı öğrenilirken, bugüne kadar operasyonlarda gözaltına alınan kişiler arasında, örgütün 2 numaralı yöneticiliğini dönüşümlü olarak yapan beş kişinin de ismi tespit edildi.

7 GİZLİ YAPILANMA DEŞİFRE EDİLİYOR

Üçüncü iddianamede, Ergenekon Örgütü'nün hücre yapılanmasını da ağırlıklı olarak yer veriliyor. İddianame, örgütün; 7 gizli yapılanması ile yaklaşık yüzde 60'ından fazlasını deşifre ederken, hücre yapılanmasının sivil ve askerlerden oluştuğu öğrenildi.

DÖRDÜNCÜ İDDİANAME HAZIRLANACAK

Yeni iddianame, Ergenekon şok operasyonlarının 9, 10 ve 11. dalgalarında hakkında işlem yapılan şüphelileri kapsarken, iddianamede 12. dalgada gözaltına alınan şüphelilerin yer almadığı, bu şüpheliler için ise 4. bir iddianamenin hazırlanacağı öğrenildi.

ORG. KILINÇ, ORG. YAVUZ VE PROF. GÜRÜZ İDDİANAMEDE

Yazımı biten ve son kontrolü yapılan 4. iddianamede 50'nin üzerinde tutuklu sanık bulunurken, 30 şüphelinin ismine de yer veriliyor. 3. iddianamede, Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin, Yazar Yalçın Küçük, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve Türk Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek'in isimleri dikkat çekiyor. İddianamede İSTEK Vakfı Başkanı Bedrettin Dalan ve ÇEV Başkanı Gülseren Yaşer ise, 'firari şüpheli' sıfatıyla yer alıyor.

DARBECİLER 20 TEMMUZ'DA HÂKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Öte yandan 20 Temmuz tarihinde ise Orgeneral Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un da aralarında bulunduğu 56 sanığın yargılanmasına başlanacak. İlk iddianamenin sanıklarının yargılanmasına ise 3 Ağustos'ta devam edilecek.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*