Ergenekon'da 3.duruşma başladı

Ergenekon'da 3.duruşma başladı.17248
  • Giriş : 27.10.2008 / 10:56:00

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Kampusu'nda başlayan Ergenekon duruşmasının bugünkü oturumu başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Duruşmaya, aralarında Cumhuriyet Gazetesi İlhan Selçuk'un bulunduğu tutuksuz sanıklar da katılıyor. Bu arada, son operasyonda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve davanın tutuklu sanıklarından Emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ün avukatı Ertaç Giray da duruşmaya geldi.

Sarıyer eski Savcısı olan Ertaç Giray, Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmış ve savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Ergenekon Davası tutuksuz sanıkları Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na gelmeye başladı ama basın mensupları kampüste çamur deryasıyla karşılaştı.

Ergenekon Davası'nın görülmesine bugün devam edilecek. Son oturumda mahkeme heyetinin aldığı karar gereği tutuksuz sanıklar da durumaya katılacak. Bu kapsamda bazı tutuksuz sanıklar cezaevine gelmeye başladı. Tutuksuz sanık Kemal Alemdaroğlu Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na Volkswagen Caddy marka aracı ile geldi. Alemdaroğlu basın mensuplarına herhangibir açıklama yapmadan arama noktasına girdi. Aracı arandıktan sonra Alemdaroğlu içeri giriş yaptı. Tutuksuz sanıklardan işadamı İbrahim Benli'nin yanısıra tutuklu sanık Veli Küçük'ün avukat kızı Zeynep Küçük ile Sami Hoştan'ın kardeşi de cezaevine geldi.

''Ergenekon'' davasının 3. duruşmasının görüleceği Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne basın mensupları, avukatlar ve ziyaretçilerin alınmasına başlandı.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında yer aldığı 46'sı tutuklu 86 sanıklı davanın 3. duruşması, saat 10.00'da Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde başlayacak.

Jandarma, bu nedenle yerleşke önünde yaşanabilecek yoğunluk ve olası protesto gösterilerine karşı önlemler aldı. Dava dolayısıyla çok sayıda basın mensubu ve canlı yayın araçları da yerleşke önünde konuşlandı.

Duruşmayı izlemek isteyen basın mensupları, avukatlar ve ziyaretçilerin duruşma salonunun bulunduğu yerleşkeye alınmasına başlandı.

Yerleşkenin nizamiye kapısından girdikten sonra ''ziyaretçi giriş'' bölümünde kayıt işlemlerini yaptırıp elektronik eşyalarını görevlilere teslim eden gazeteciler, ardından duruşma salonunun bulunduğu bölüme alınıyor.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nde bugün devam edecek Ergenekon davasını takip etmek için hazırlık yapan basın mensupları, çamur deryasıyla karşılaştı. Gazeteciler, çamurların arasında kablo çekerek yayına hazırlanıyor.

İstanbul'da iki gündür etkili olan sağanak yağmur, Ergenekon davasını takip edecek basın mensuplarını da etkiledi. Davayı takip etmek için sabahın erken saatlerinde Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ne önüne gelen gazeteciler, hazırlıklarını yapmaya başladı. Soğuk bir hava ve çamurla karşılaşan basın mensupları, zor şartlar altında çalışmalarını sürdürüyor. Silivri Belediyesi ekipleri de cezaevi önünde kumlama çalışması yapıyor. Bu arada, cezaevi önünde çok az sayıda gösterici ve seyyar satıcının bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Öte yandan, bugünkü duruşmaya tutuksuz sanıklar da katılacak. Tutuksuz sanıkların kimlik tespitinin ardından iddianamenin okunması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*