Ergenekon'da aileler harekete geçti

Ergenekon'da aileler harekete geçti.11409
  • Giriş : 16.01.2009 / 12:14:00

Ergenekon davası ile birlikte faili meçhul bir şekilde öldürülen kişilerin aileleri de harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara'da 1994 yılında kaybolduktan sonra bir daha haber alınamayan Kenan Bilgin adlı şahsın kardeşi, ağabeyinin Ergenekon tarafından kaçırılmış olabileceği iddiasıyla savcılığa başvurdu. Ergenekon savcısına dilekçe ile başvuran İrfan Bilgin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yönlendirildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne avukatıyla gelen İrfan Bilgin, dilekçesini Ergenekon soruşturmasına sonradan dahil edilen savcı Murat Yönder'e vermek istedi. Ancak savcı, olayın Ankara'da meydana gelmesi ve Ergenekon örgütüyle somut ilgisinin bulunmadığı gerekçesiyle Bilgin'i Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yönlendirdi.

Bilgin ve avukatı adliye çıkışında basın açıklaması yaptı ve hazırladıkları dilekçeyi basına dağıttı. İrfan Bilgin dilekçesinde, ağabeyi Kenan Bilgin'in 12 Eylül 1994 tarihinde Ankara Dikmen'de bir otobüs durağındayken sivil giyimli kişiler tarafından götürüldüğünü savundu. Dilekçede şunlar kaydedildi: "Kendisini polis olarak tanıtan biri beni telefonla arayarak ağabeyimin gördüğü ağır işkenceler sırasında rahatsızlandığını, tedavi edilmek üzere Gölbaşı polis tesislerinde bulunan hastaneye getirildiği, fakat iyileştirilemeyip ölmesi üzerine Gölbaşı'nda araziye gömüldüğünü söylemişti. Bunun üzerine emniyet ve savcılığa kazı yapılması için başvurduk ama kabul edilmedi. Bugün Ergenekon çetesinin bazı mühimmatının Gölbaşı'nda araziye gömülü olması ve ağabeyimin kaybedilişi ile pek çok delil olmasına ve AİHM tarafından bu delillerin bir kısmının ortaya çıkarılmasına rağmen Savcı Selahattin Kemaloğlu'nun ifadesi ile karşımıza aşılamaz bir duvar dikilmesini, olayın faillerinin Ergenekon çetesi üyesi olabileceği fikrine götürmüştür. Olayın Ergenekon davası kapsamında yeniden soruşturulmasını talep ediyorum." denildi. Bilgin sadece silahların değil kayıp kişilerin de bulunmasını istediklerini söyledi.

Avukat Kamil Tekin Sürek de dilekçenin savcı tarafından alınmadığını belirterek, "Dilekçemizi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına vermemiz gerektiğini söyledi. Olayın Ergenekon ile bağlantısı tespit edilmesi durumunda dosyanın Ergenekon davasıyla birleştirilebileceğini söyledi." dedi.

Basın açıklamasına yaklaşık 20 kişilik Emek Partisi üyesi de katılarak slogan ve dövizlerle destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*